Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Tanır, gebelerin yaz aylarında dikkat etmeleri gereken konular hakkında önemli bilgiler verdi. Yaz aylarında gebelerin biraz daha zorlandığını söyleyen Dr. Tanır, özellikle su tüketiminin çok önemli olduğunu vurguladı. Günde en az 2,5 litre su içmenin gerektiğini belirtti.

Ayrıca gebelerin kıyafet seçimine de dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Bol ve pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesini önerdi. Beslenmenin de bu dönemde önem taşıdığını belirten Dr. Tanır, az yağlı, az baharatlı, hafif gıdaların tercih edilmesi gerektiğini ifade etti. Salata, taze sebze ve meyvelerin diyete dahil edilmesini önerdi. Öğün miktarlarının azaltılması ancak sıklığının artırılmasının önemli olduğunu belirten uzman, daha az ama daha sık beslenmeyi tavsiye etti.

İyileşmeyen yaralar tehlikeli hastalıkların belirtisi olabilir İyileşmeyen yaralar tehlikeli hastalıkların belirtisi olabilir

“Yüzmek için deniz tercih edilmeli”
Dr. Tanır, yaz tatillerinin olmazsa olmazı yüzme konusunda şu bilgileri verdi:
“Gebeler bize sık sık şunu sorar; havuza mı gireyim, denize mi? İkisine de girebilir. Ancak, enfeksiyon riski açısından düşünüldüğünde, havuz yerine denizin tercih edilmesi daha iyidir. Ayrıca günlük hareket miktarına da dikkat etmeli gebeler. Kendilerini aşırı yoracak şekilde hareket ya da egzersizlerden kaçınmalılar. Güneşlenmede de hassas davranmalılar. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde, sabahın erken saatleri ve akşamüstü saatlerinde güneşlenebilirler.”