Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelgeye göre, basılı altınların üretimi en az 1 gram, en fazla 100 gram olarak yapılacak. Bu değişiklikle birlikte yarım gram altın üretimi durdurulmuş oldu. Ayrıca, genelgede altın dışında gümüş, platin ve paladyum gibi kıymetli metallerin de farklı ağırlıklarda üretilebileceği belirtiliyor.

Eylül’deki yıllık enflasyon oranı belli oldu Eylül’deki yıllık enflasyon oranı belli oldu

Bu kararın ardından sektör temsilcileri, yarım gram altının vatandaşlar arasında yoğun talep gördüğünü ve üretiminin devam etmesi gerektiğini ifade ediyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, yaptığı açıklamada yarım gram altının tekrar üretilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle gram altın ve çeyrek altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle vatandaşların yarım gram altına yönelmeye başladığını belirtti.

Diğer bir gelişme olarak, Resmi Gazete'de yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla bazı mücevher ve kuyum ürünlerinin ithalatına yüzde 20 oranında ek mali yükümlülük getirildiği belirtildi. Bu durum altından olan, pırlantalı altından olan ve kıymetli metallerle kaplanmış adi metallerden olan ürünleri kapsıyor. Ek mali yükümlülük, Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler dışındaki ürünlerde uygulanacak.