Orta Vadeli Program Resmi Gazete’de yayımlandı Orta Vadeli Program Resmi Gazete’de yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten 35,7 puan artışla yüzde 58’e çıkardıklarını, 2024 yıl sonu için ise yüzde 8,8’den 24,2 puan artışla yüzde 33’e yükselttiklerini belirterek, "2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz. Dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde göreli fiyatlarda geçici düzeltmeler, yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır” dedi. Böylece Merkez Bankası, 2023 yıl sonu ve 2024 yıl sonu enflasyon tahminlerini üç rapor döneminin ardından ilk defa yükseltmiş oldu.
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TCMB İdare Merkezinde düzenlenen Enflasyon Raporu 2023-III Bilgilendirme Toplantısı’nda geçtiğimiz üç ay içinde açıklanan veriler ışığında küresel ve yurt içi makroekonomik gelişmelere dair analizleri ve para politikası uygulamaları ile depremin iktisadi faaliyet üzerindeki ilk etkilerine
dair değerlendirmelerinin yanı sıra orta vadeli enflasyon tahminlerini açıklayarak, önümüzdeki döneme ilişkin bir sunum yaptı.