Bir süre önce ayrılan AR 3372 güneş lekesi, patlayarak M4 sınıfı bir güneş patlaması ile daha önce görülmemiş bir enkaz bulutu üretti. Güneşte yaşanan dünyanın 20 katı büyüklüğündeki patlama görüntülendi.

Renkli misafirler flamingolar Renkli misafirler flamingolar

Bilim insanları tarafından dünyayı vurması beklenen hatta erken zirve yapmasını bekledikleri güneş patlamalarının ilki, geçtiğimiz gün gerçekleşti. 20 dünya büyüklüğündeki patlama dünyadan da görüldü. Patlamanın radyo iletişiminde neden olduğu kesintiler yaklaşık 30 dakika sürdü. Uzmanlar, patlamanın ardından güneşten uzaklaşan ateşli döngünün dünya büyüklüğünde 20 gezegeni yutabilecek kadar geniş olduğunu belirttiler. Neyse ki ateş çemberinin dünyanın ters istikamete doğru yol aldığı gözlemlendi, böylece dünya ucuz bir atlattı. Temmuz ayındaki diğer önemli patlamalar gibi, bu patlamanın da dünyaya ulaşmayacağı bildirildi.

"İlk defa bu şekilde bir patlama gördüm"

X sınıfı olarak nitelendirilen patlama, en şiddetli güneş patlamalarının olduğu kategoride yer alıyor. Güneşte yaşanan bu dev patlama, astro fotoğrafçılığı ile ilgilenen Edirneli bir öğretmen olan Tayfun Baş tarafından da görüntülendi. Her gün düzenli olarak saat 18.30 ile 19.00 arasında günlük güneş kayıtları alan Baş, "Teleskopla çekim yapmaya başladım. Halpha filtreyi devreye sokmadan bir kayıt almak istedim. Normalde filtre ile sıkıştırmadan güneş ayrıntıları görülmemekte ancak bu şekilde çekim yapacağım sırada bir patlama gördüm. Kayıt yeri açmaya çalışırken çok hızlı bir şekilde oluşan bir patlama olmaya başladı. Güneşte her gün patlama oluyor ancak bu defaki patlama çok hızlı ve çok uzağa doğru patlama yaptı ve ardından yeni bir şekil aldı. Ben ilk defa bu şekilde bir patlama gördüm, bu yüzden olağanüstü ya da sıra dışı bir patlama diyebiliriz" şeklinde konuştu.