Borsa İstanbul'da enerji şirketlerine yönelik ilginin arttığı belirtiliyor. Dünya genelinde yenilenebilir enerji konularının sıkça tartışılması, Türkiye'deki enerji şirketlerine olan ilgiyi artırdı. Son bir hafta içinde borsada işlem gören 36 enerji şirketinin 21 tanesinin sürekli yükseliş gösterdiği kaydedildi. Bu artış gösteren hisselerin haftalık ortalama artışının yüzde 10 olduğu hesaplandı. Enerji sektörüne yapılan yatırımların artmasıyla birlikte borsada işlem adetlerinin ve işlem tutarlarının yükseldiği ifade edildi.

Aynı zamanda Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, 6 Ağustos itibarıyla pay piyasasında işlem yapan yatırımcı sayısının bir haftada 800 bin kişi artarak 5.18 milyona ulaştığı açıklandı. Yatırımcıların portföylerinin piyasa değerinin de 8.53 trilyon liraya yükseldiği belirtildi. 31 Temmuz'da yatırımcı sayısının 5.10 milyon, portföy büyüklüğünün ise 8.29 trilyon lira olduğu bilgisi verildi.

Bakan Şimşek’ten faiz kararı sonrası açıklama Bakan Şimşek’ten faiz kararı sonrası açıklama

Borsa İstanbul'daki toplam yatırımcı sayısının ise 6 Ağustos tarihi itibarıyla 31.42 milyon olduğu, kayden saklanan menkul kıymetlerin piyasa değerinin ise 10.43 trilyon lira olduğu ifade edildi.