İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, güvenlik görevlisi Devran Yalçın'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' ve 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçlarından toplamda 2 yıl 9 aydan 10 yıl 5 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, oyunu kullandı MHP Genel Başkanı Bahçeli, oyunu kullandı

İddianamede, Yalçın'ın 9 Mayıs 2023 tarihinde paylaştığı video içeriğinin incelendiği belirtiliyor. Video içeriğinde, Müslüman kesimin siyasi görüş ve seçime ilişkin düşüncelerine, dini görüş ve değerlerine istinaden hakaret içeren, aşağılayıcı, ötekileştirici, kin, düşmanlık ve tahrik içerikli ifadeler kullandığı vurgulanıyor. Ayrıca Yalçın'ın video içerisinde namaz ibadetini aşağılayıcı söz ve eylemlerde bulunduğu aktarılıyor.

AW003492_01

Şüpheli Yalçın'ın ifadesine de yer verilen iddianamede, Yalçın'ın savcılıkta verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etmediği, olay günü iş yerinde canlı yayın yaptığı sırada mizah maksatlı cevaplar verdiğini belirttiği yer alıyor. Ancak iddianamede, Yalçın'ın video içeriğinde yer alan sözlerin ve eylemlerin suç unsurlarını taşıdığına dikkat çekiliyor.

Sonuç olarak, şüpheli Devran Yalçın'ın 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' ve 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçlarından toplamda 2 yıl 9 aydan 10 yıl 5 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.