Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk tarafından düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütleriyle mücadeledeki başarılı çalışmaları ve son dönemde elde edilen önemli başarılar hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Aktürk, Türk ordusunun PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle milli birlik ve beraberlikle bekaya yönelik tehditlere karşı mücadelesini proaktif ve kesintisiz bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti. Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki Terörle Mücadele Harekatı bölgesinde, 1 Ocak'tan itibaren 892 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 24 Temmuz 2015'ten bu yana ise toplamda 38,235 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Ayrıca, Türk askerlerinin başarılı operasyonları sayesinde birçok sözde terör örgütü elebaşının etkisiz hale getirildiğini ve terör örgütlerine ait silah, mühimmat, mayın ve el yapımı patlayıcıların ele geçirildiğini belirtti. Terör örgütlerine yönelik yapılan operasyonlarla hareket kabiliyetleri büyük ölçüde azaltılan teröristlere sürekli olarak ağır darbeler vurulmaya devam edildiğini vurguladı.

Başkan Uysal, gençlerle buluştu Başkan Uysal, gençlerle buluştu

AW944420_13

“Hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 193 şahıs yakalanmıştır”
Sınır güvenliği için hudutlarda alınan ilave ve etkin tedbirlere dikkati çeken Albay Aktürk, “Geçtiğimiz bir hafta içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 193 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 15’i FETÖ mensubu olmak üzere 20’si teröristtir. 2 bin 900 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 4 bin 258’e, bunlardan FETÖ mensubu olanların sayısı 216’ya, toplam terörist sayısı ise 326’ya yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 128 bin 812 olmuştur” diye konuştu.


Albay Aktürk ayrıca bu hafta içerisinde İran sınırında hudut birlikleri tarafından Van İl Emniyet Müdürlüğü ile müşterek yapılan arama-tarama faaliyeti sonucu 2 bin 90 kilogram, yine aynı gün bir diğer olayda ise İran’dan Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5 kişi ile birlikte yaklaşık 33 kilogram toz esrar ele geçirildiğini bildirdi. Böylelikle yıl başından bu yana icra edilen operasyonlarda toplam 4 bin 492 kilogram uyuşturucu, bin 51 adet muhtelif uyuşturucu hap ve 23 adet muhtelif silah ele geçirilmiş oldu.