Polen alerjisi; burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Bu soruna ilaçlarla birlikte alternatif tıp yöntemleri de kullanılarak belirtileri hafifletilebilir.

İşte polen alerjisine iyi geldiği bilinen bazı alternatif tıp yöntemleri:

Bal

Polen alerjisi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı alternatif tıp yöntemlerinden biri de baldır. Günde bir kaşık bak tüketerek belirtileri azaltabilirsiniz.

Bitki çayları

Bitki çayları da alerjik reaksiyonları azaltmak için kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Zencefil, nane ve papatya çayları alerjik belirtileri hafifletmek için önerilmektedir.

Aromaterapi

Aromaterapi de polen alerjisi belirtilerini hafifletmek için kullanıldığı bilinen bir diğer yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle nane ve lavanta yağı gibi yağlar, burun tıkanıklığı ve diğer alerjik belirtileri azaltmak için kullanılmaktadır.

Probiyotikler

Polen alerjisine iyi geldiği bilinen bir diğer alternatif tıp yöntemi de probiyotiklerdir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte etkili olan probiyotikler, alerjik reaksiyonları azaltabilmektedir.

Polen alerjisi, yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilecek bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır ancak yukarıda bahsedilen alternatif tıp yöntemleri ile bu belirtileri hafifletmek mümkündür. Fakat belirttiğimiz alternatif tıp yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

Haber:Hafize Korkmaz