Uyku düzeni oluşturmak

Her gece aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak, vücudunuzun biyolojik saatinin düzenli kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, yatmadan önce rutin aktiviteler yapmak da vücudunuzun uyumaya hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Rahat bir uyku ortamı

Uyku düzenin yanı sıra uyuduğunuz ortam da uyku kalitenize etki etmektedir. Uyku ortamınızın sessiz, serin ve karanlık olmasına dikkat etmek önem taşımaktadır. Gürültüyü azaltmak için kulak tıkaçları kullanabilirsiniz. Karanlık bir ortam yaratmak için de göz bantı kullanımına başvurabilirsiniz. Diğer bir taraftan rahat bir yatak ve uygun yastık seçiminin de uyku kalitesini arttırdığını gözlenmektedir.

Kafein tüketimini sınırlandırmak

Kafeinli içecekler uyku kalitesini olumsuz etkileyebilecek faktörler arasındadır. Bu sebeple uyumadan önce kafein tüketimini sınırlandırmak kaliteli bir uyku için fayda sağlayacaktır.

Egzersiz yapmak

Düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olmaktadır ve bu durum uyku kalitesine olumlu olarak yansımaktadır ama dikkat edilmesi gereken bir püf nokta vardır bu da egzersiz saatini uyku saatinden en az 3 saat önceye göre ayarlamaktır. Bu sayede uyku kalitenizi arttırmanız mümkün olacaktır

Teknolojik aletleri kısıtlayın

Uymadan önce telefon, tablet vb. cihaz kullanımlarını azaltmak hatta uzak durmak beyninizi uyumaya teşvik edecektir. Aksi takdirde yansıyan ekran ışığı gözünüzü yormakla birlikte uyku kalitenizi azaltmaya neden olmakta ve beyninizi uykuya hazırlamamış olacaktır. Bu nedenle uyumadan önce teknolojik alet kullanımını kısıtladığınızda uyku kalitenizde artış görülebilmektedir.

 

Uyku kalitenizi artırmak için yukarıda sıralanan basit çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz fakat kronik olarak uyku sorunları yaşıyorsanız uzman doktora danışmayı unutmamanız gerekmektedir.

 

Haber: Hafize Korkmaz