FIBA 2023 Kadınlar Avrupa Şampiyonası D Grubu'nda 15 Haziran Perşembe günü Sırbistan, 16 Haziran Cuma günü Macaristan ve 18 Haziran Pazar Slovakya ile oynayacağı maçlar öncesi A Milli Kadın Basketbol Takımı, düzenlenen medya gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Kadın Milli Takımlar Direktörü Nilay Yiğit Kartaltepe, Kadın Milli Basketbol Takımı Menajeri Yasemin Horasan da katıldı.


Burada bir konuşma yapan TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Kadın Milli Takımımız bu sene 10. kez Avrupa şampiyonasına katılıyor. Bu başarılarından dolayı hepsini kutluyorum. Umarım bize yakışan sonuçları alarak Türk halkını gururlandırırız. Her yaz bizim için en hareketli süreç. Gerek alt yapı milli takımlarımız gerek kadın ve erkek milli takımlarımızın yoğun olduğu bir dönem. İlk turnuvamız 25 Haziran’da Slovenya’da başlıyor. Yazın ilerleyen sürecinde ise alt yapı ve A milli takımlar bazında çalışma ve hazırlık dönemimiz devam edecek. Daha sonrada 12-20 Ağustos’ta ülkemizde düzenlenecek olimpiyatların ön elemesine katılma maçlarımız var. Kadın basketbolunu yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyoruz” cümlelerine yer verdi.

 

Kepezli Şen'e altın madalya Kepezli Şen'e altın madalya


Bu turnuvanın en önemli yanını olimpiyatlar için belirleyici olmasına bağlayan Hidayet Türkoğlu, “Turnuva öncesi takım üzerinde baskı oluşturmak istemiyoruz ama katıldıkları bu turnuvanın olimpiyatlar öncesi ne kadar önemli olduğunun bilincindeler. A Milli Takım olarak hedefimiz tabii ki en üst seviye olacak. Maç maç ilerleyip iyi bir turnuva geçireceklerinden eminim. Alacakları başarılar tüm ülkeyi gururlandıracak. Bunun farkındalar. Milli takım formasını taşımanın gururu başka hiçbir forma ile kıyaslanamaz. Bu kadın milli takım için de geçerli. Ülke olarak bu tarz başarılara alışık bir milletiz. Oyuncularımız da sahada ellerinden geleni yapacaklardır. Umarım turnuva sonrası alınacak güzel sonuçlar sonrasında hep birlikte gururlanıp sevineceğiz” ifadelerini kullandı.

Nilay Yiğit Kartaltepe: “Hedefimiz öncelikle gruptan çıkmak”
Hedefe ulaşmak için maç maç hareket edeceklerini söyleyen Kadın Milli Takımlar Direktörü Nilay Yiğit Kartaltepe, “Çalışmalarımıza 4 Nisan'da başladık. Bugün son antrenmanımızı yapıp tamamen turnuvaya hazır bir şekilde gideceğiz. Bahar, yaşadığı sakatlık sebebiyle Slovenya’da bizlerle birlikte yer almayacak. Takım olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık, morallerimiz iyi. Eski başarılarımızı yakalamak için sahada olacağız. Hedefimiz öncelikle gruptan çıkmak. Milli takımda oynadığım dönemde şampiyonluk yaşamıştım. Oyuncularımız ile birlikte bu başarıyı tabii ki tekrar etmek istiyoruz. Önce bu turnuvan en iyi sonuç ile ayrılıp sonrasında olimpiyatlar için hazırlık sürecimiz başlayacak” diye konuştu.