Ağaç Keserek Para Kazanıyorlar

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
KIŞIN ÇAM, YAZIN LADİN AĞAÇLARININ İZİNİ SÜRÜYORLARANTALYA’NIN AKSEKİ İLÇESİNE ORMAN KESİM İŞİ İÇİN MERSİN’DEN GELEN İŞÇİLER, ARAZİDE ZORLU KIŞ ŞARTLARINDA ZORLU YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR. TEK ODA NAYLON ÇADIR VE AHŞAP BARAKALARDA KALAN İŞÇİLER GÖÇEBE BİR YAŞAM SÜRDÜRÜYOR. SÜREKLİ FARKLI ALANLARDA AĞAÇ KESTİKLERİ İÇİN ÇADIRLARINI YANLARINDA TAŞIMAK ZORUNDA KALAN AİLELER, KIŞ AYLARINDA ÇAM, YAZ AYLARINDA İSE DAHA YÜKSEK RAKIMLARDAKİ LADİN AĞAÇLARININ KESİMİNİ YAPIYOR.

Ormandan yükselen bu sesler onlarca ailenin geçim kaynağı. Antalya'nın Akseki İlçesi'nde Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışan işçiler, Mersin'den geliyor ve ekmek paralarını ağaç keserek kazanıyor. Aileler sürekli farklı alanlarda ağaç kestikleri için çadırlarını yanlarında taşımak zorundalar. En büyük sıkıntıları soğuk, özlemleri ise şehirlerde kalan çocukları.

 

Orman kesim alanlarında çalışan kadın ve erkek işçilerin mesaisi sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Tabi ilk olarak harcanacak enerji için sabah kahvaltısı yapılıyor. Yemekler için odun ateşinde ekmek şart. Sık ağaçların bulunduğu ormanlık alanlarda seyreltme amacıyla ağaçları kesen işçiler ardından odun ve tomruk çıkartıyor.

 


Orman kesim işçileri, tonlarca ağırlığındaki tomrukları traktörlere yüklüyor. Traktörlerin giremediği alanlardaki odun ve tomruklar ise katırlara yüklenip taşınıyor. Ster yapılan daha sonra ölçümleri yapılarak kamyonlara yüklenen tomruklar ve odunlar zahmetli bir yolculuğun ardından orman işletme müdürlüğünün depolama alanına götürüyor. Aileler kestikleri ağaçların miktarına göre günde 500 ila 750 lira arasında kazanç sağlıyor.

 

Pazar Yerlerine Pandemi TeyakkuzuÖnceki Haber

Pazar Yerlerine Pandemi Teyakkuzu

Antalya için Tehlike Çanları ÇalıyorSonraki Haber

Antalya için Tehlike Çanları Çalıyor

Yorum Yazın

Öğrencisini Azarlayıp Tehdit Eden Öğretmen Başka Okulda Görevlendirildi
Beşiktaş'ta yeni sakatlık alarmı!
Emekli öğretmen peynir tadarken yaşamını yitirdi
Renault, Bursa'daki fabrikasında bir hafta üretim yapıp bir hafta yapmayacak
İngiliz gazetesinden ilginç yorum: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çabaları Biden'ı sıkıştırıyor
Honda'nın ardından dünyanın en büyük sanayi şirketlerinden Thyssenkrupp, Türkiye'deki işinden çıkıyor
Bu hafta 2'si yerli 7 film vizyona giriyor
Doğal melatonin 3 meyve! Uyku getiren meyveler
Kilo aldırmayan kahvaltılık tarifi
İngiltere'deki restoran Nusret'in başını derde soktu! Şimdi de kötü yorumları engellediği iddia ediliyor

Başka haber bulunmuyor!