Vefatının 25’inci yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Devlet Sanatçısı İsmail Baha Sürelsan’ı Anma Programı”, 12 Nisan Çarşamba günü gerçekleşecek. Programın ilk basamağı, saat 14.00’te Uncalı Mezarlığında kabri başında düzenlenecek olan anma töreni ile gerçekleştirilecek. Sonrasında yer alan söyleşi ve dinleti bölümü saat 20.30’da, Nurten Erpek ile öğrencilerinin sohbeti ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Sanat Müziği İcra Heyeti’nin anma konseri ile birlikte AKM Perge salonunda gerçekleştirilecek.

İsmail Baha Sürelsan kimdir?

Yozgat’ın tanınmış ailelerinden Ahmed Bahaüddin Efendi’nin oğlu olarak 1912 yılında Bursa’da dünyaya gelen İsmail Baha Sürelsan, ilk ve orta öğreniminin ardından Işıklar Askeri Lisesi’nde eğitim gördü. 1935 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ise memuriyet hayatına başlayarak Ziraat Müdürlüğü görevini yerine getirdi. 1972 yılına kadar, Ziraat Vekaleti Şube Müdürlüğü, Bakanlık Müfettişliği, Zirai Donatım Kurumu Baş Müşavirliği gibi görevlerde bulunan İsmail Baha Sürelsan, Türk sanat müziği ile yakından ilgilenmesi dolayısıyla da emekli olduğu 1972 yılında, TRT’de Türk Sanat Müziği Uzmanı olarak göreve getirildi.

Sürelsan, TRT Antalya Bölge Müdürlüğü’nde Türk Sanat Müziği uzmanlığı yaparken, Akdeniz Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu Şefliği görevlerinde de bulundu. Antalya Radyosu’nda hazırladığı açıklamalı Türk Sanat Müziği programlarıyla ilgi topladı. 1991 yılında Devlet sanatçısı unvanını alan sanatçı, arkasında klasik köklere bağlı olarak 75 eser bıraktı. 1977 yılında yerleştiği Antalya’da müzik çalışmalarına devam eden İsmail Baha Sürelsan, 1991 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan ve kendi adını taşıyan Mûsikî Evi’nin kurucusu olarak önemli bir hizmete imza attı. Burada, çok sayıda öğrenci Türk sanat müziği ve Türk halk müziği dallarında eğitim gördü. 13 Nisan 1998 tarihinde hayata veda eden İsmail Baha Sürelsan, Türk Sanat Müziği’ne kazandırdıklarıyla adını ölümsüzleştirmiştir.