Kepez Elektrik İhtiyacını Güneş Enerjisiyle Karşılayacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kepez Elektrik İhtiyacını Güneş Enerjisiyle Karşılayacak
Kepez Devlet Hastanesi kazan dairesi çatısına elektrik üretimi amacıyla 66 güneş paneli yerleştirildi.

ANTALYA

Antalya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kepez Devlet Hastanesine kurulan 17,16 kilovatlık (kW) güneş panelleri ile elektrik üretilmeye başlandı.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kepez Devlet Hastanesi kazan dairesinin çatısına 17,16 kW kurulu gücünde 66 güneş paneli yerleştirildi.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, güneşin sınırsız, yenilenebilir ve kolayla erişilebilen bir enerji kaynağı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre şanslı durumda olduğunu, fakat bu potansiyelin yeterince kullanılmadığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu konuda biz de üzerimize düşeni yapmak istedik. Burada üretilen elektrik enerjisi ile Genel Sekreterlik binasının tükettiği elektriğin yüzde 25'ini karşılamayı planlıyoruz. Bu da yıllık yaklaşık 8 bin 600 liralık gibi bir tasarruf anlamına gelmektedir. Tasarruftan öte, bu projedeki amacımız kamu kurumlarının da böyle projeler gerçekleştirebileceğini ortaya koymak, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak enerji tasarrufu sağlamak ve çevreye duyarlılığımızı bir kez daha göstermektir. Kurulan bu sistem ile yılda yaklaşık 15 tonluk karbondioksit salınımı engellenmiş ve dolayısıyla 86 ağaç kurtarılmış olacaktır."

Yaklaşık 55 bin lira maliyet ile gerçekleştirilen tesisin şu anki elektrik fiyatlarıyla yaklaşık 7 yılda kendini amorti edeceğini belirten Yılmaz, "Burada kurulan panellerin 30 yıl ömrü olduğunu düşündüğümüzde 23 yıl boyunca bedava elektrik üretecek bir tesis kurmuş olduk." dedi.

Muhabir: Leyla Ataman Koyuncuoğlu

10 bin Türk, dedelerinin izinde yürüdüÖnceki Haber

10 bin Türk, dedelerinin izinde yürüdü

Hazinenin kasasına 657 milyon avro girecek !Sonraki Haber

Hazinenin kasasına 657 milyon avro girec...

Yorum Yazın

ÖLÜME TERK ETTİLER
BAŞKAN ERDOĞAN'DAN SURİYE AÇIKLAMASI
TUR MİNİBÜSÜ ŞARAMPOLE UÇTU
HAYVANCILIK YAPANLARA MÜJDE
MOTOSİKLET ÖLÜME GÖTÜRDÜ
BÜYÜKŞEHİR HİNDİ DAĞITTI
KONTROLÜ KAYBEDEN OTOMOBİL MOTOSİKLETE ÇARPTI 1'İ AĞIR 2 YARALI
ORMANLIK ALANDA BİN 115 KÖK KENEVİR ELE GEÇİRİLDİ
ZEYTİNLİKTE ERKEK CESEDİ BULUNDU
Antalya’da satılan üç konuttan birini yabancılar aldı

Başka haber bulunmuyor!