Huawei Kullanıcıları Artık Android İşletim Sistemini Kullanamayacak!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Huawei Kullanıcıları Artık Android İşletim Sistemini Kullanamayacak!
ABD pazarında satış yapmamasına rağmen dünyanın en çok telefon satan ikinci firması konumuna gelen Huawei ile Google’ın arası açıldı. Büyük bir sürpriz yaşanmazsa, gelecek Huawei cihazları Android desteğinden mahrum olacak. Peki Androidsiz bir Huawei neleryapabilir?

Akıllı telefon piyasası son 2 ila 3 yıldır, sadece Samsung ve Apple’ın elinde değil. Çin merkezli üreticiler arasından sıyrılıp, küresel arenada büyük başarılar yakalayan Huawei de zirveye ortak bir isim haline geldi. Hatta son 6 aydır, Apple’dan daha çok cihaz satışı yaparak yılların lideri Samsung’u tehdit etmeye başladı. Üstelik Huawei, uzun bir süredir ABD’de resmi olarak cihaz satışı yapamıyor. Operatörler faturalara ek olarak Huawei’den seçenek sunmuyor. 

Hatta ve hatta Huawei’nin üst düzey yetkilileri, ABD’de gözaltına alınıyorlar. Trump’a göre Çin, Huawei’yi kullanarak, kullanıcıların bilgilerini Çin hükümeti ile paylaşıyor. Bu iddialar ve endişler üzerine artan gerilimlerin neden olduğu son hamle ise Google cephesinden geldi. ABD’li teknoloji devi, Çinli Huawei’nin gelecek cihazları için Google Play servisleri ve Android desteğini askıya aldı.

Huawei’nin Android desteğinden yoksun bir şekilde faaliyet gösterme planları, bir süredir gündeme gelmiyordu. ABD’nin uluslararası arenada yarattığı baskıdan dolayı firma, mevcut konumunu korumak için bazı planlar yapıyordu.

 

Diğer taraftan Google hizmetleri dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından birisi olan Çin’de zaten kullanım dışı. Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus, Samsung gibi devler; zaten Çin’de Android desteğinden yoksun bir şekilde faaliyet gösteriyor. Çin’de Google’ın yasaklı olmasından dolayı, ülkede satılan Android işletim sistemine sahip cihazlarda, yazılımsal olarak bazı çözümler sunuluyor. Bu çözümler, Google’ın değil üreticilerin kendi çözümlerinden ibaret.

Anahtar Kelimeler:
Cinayet günü mesaj atarak çağırmış   Önceki Haber

Cinayet günü mesaj atarak çağırmış   

Anadolu Ateşi yeni sezonu açtı Sonraki Haber

Anadolu Ateşi yeni sezonu açtı 

Yorum Yazın

Hazine'den yeni ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama!
Demet Özdemir, Hazal Kaya ve Selin Şekerci sezonu açtı
SON DAKİKA: Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunan amiralin küstah sözlerine yanıt! 'Cesareti varsa yapsaydı'
Son dakika... Efes-2022 Tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a çağrı: 'Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum'
Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto: PKK yakından izlenecek
Meteoroloji'den yeni haftanın ilk günü için sağanak uyarısı
Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs’ı törenle kutladı
Alanya’da orman yangını
Antalya’da selde 48 küçükbaş hayvan telef oldu
Göç İdaresi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı

Başka haber bulunmuyor!