Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!
Dünya Sağlık Örgütü, 2023 yılına kadar gıda zincirinden komple kaldırmayı hedeflediği trans yağ içeren ürünlerin, tüketilmesinin her yıl 540 kişiyi öldürdüğünü açıkladı!

 

Dünya Sağlık Örgütü bu seneki sağlık kongresinde trans yağların gıdalardan kaldırılması, yerine sağlıklı yağların konulmasını 2019-2023 hedefleri arasına aldı.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve önceki ABD Hastalık Kontrol Merkezi Başkanı Tom Frieden tıp dergisi Lancet'de yayımlandıkları bilimsel makaleyle kararın dayandığı bilimsel gerekçeleri sundu.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Endüstriyel yağlar hakkında giderek artan bilimsel kanıtlar her yıl dünyada 540 bin kişinin bu nedenle öldüğünü gösteriyor.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Yüksek gelire sahip olan ülkeler daha sağlıklı yağlar kullanırken, düşük gelirli ülkeler ise trans yağların ucuz ve dayanıklı olduğu için daha fazla kullandığını açıklıyor. Dünya Sağlık Örgütü yoksul ülkelerde yaşayanların endüstriyel yağlarla zehirlenmesini sağlıkta eşitsizlik olarak ele alıyor.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Dünya Sağlık Örgütü 2023'e kadar trans yağların gıda zincirinden tamamen kaldırılmasını amaçlıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün "REPLACE-YERİNE KOY" olarak adlandırdığı program, ülkelere endüstriyel olarak üretilmiş trans yağların gıda sektöründen uzaklaştırılmasına yönelik yöntemler içerne bir yol haritası sunuyor. Çoğu yüksek gelir grubuna ait 45 ülkede trans yağların kullanımının engellenmesine yönelik başarılı uygulama örnekleri bulunuyor.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Türkiye'de trans yağlar ve sağlığa olumsuz etkileri konusunda farkındalık oluşturmak için Türk Kardiyoloji Derneği ve Sağlığa Evet Derneği işbirliğiyle 'Trans yağ projesi' başlatıldı. Projeyle trans yağlar konusunda halkı bilinçlendirmek, karar vericilere kanıta dayalı öneriler sunmak ve mevzuat talep etmek amaçlanıyor.

"Trans yağlar da tütün ürünleri gibi bir halk sağlığı sorunu"

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Türkiye'nin sağlıklı yağlar konusunda halkın farkındalığını artırması, endüstriyel olarak üretilen trans yağların yerine sağlıklı yağların kullanımını desteklemesi, gıda sektöründe trans yağ kullanılmasını engelleyen yasaları çıkarması, sağlıklı yağların üretimi için tarım teşvik vermesi gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Dünyada ve Türkiye'de "fast food" sektöründe kullanılan yağların önemli bir kısmının zararlı trans yağlar olduğunu anlatan Dağlı, "Trans yağlar; pasta, kek, bisküvi gibi unlu mamullerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ülkemizde geleneksel diyetin değerinin yeniden anlaşılması sağlanmalıdır. Zeytinyağı ve ayçiçek yağının katkısız olarak sunulması için bu konudaki tarımın ve küçük işletmelerin teşviki gereklidir." dedi.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Dağlı, endüstrinin, "trans yağların zararını bilerek ticari çıkar temin etmek için sattığını ve kitlesel ölümlere neden olduğunu" dile getirerek, şunları söyledi: "Trans yağlar da tütün ürünleri gibi bir halk sağlığı sorunudur. Açlığımızı gidermek için yediğimiz temel gıdalara zehir karışmaktadır. Çocuklarımızın damarları daha oluşurken zedelenmektedir. Sağlıklı yaşam için suyun ve havanın temiz olması kadar besinimizin doğal olması da önemlidir. Trans yağ tüketimi özellikle kalp damar hastalıkları, kalp krizi, felç, şeker hastalığı ve obezite riskini artırmaktadır. Trans yağlar kaldırılırsa bu hastalıklara bağlı yılda 540 bin kişinin ölmesi engellenir. Gelişmekte olan çocukların dokuları zehirli yağlarla karşılaşmaz. Halk beslendiğini düşünerek endüstri çıkarına yarar sağlayan zararlı maddeleri vücuduna almamış olur."

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Trans yağın uzaklaştırılması konusunda halk ve devlet açısından hiçbir engel olmadığını vurgulayan Dağlı, "Ancak trans yağları üreten endüstri için büyük bir engel vardır, karlılığını kaybeder. Tek engel endüstrinin çıkarıdır. Halk ve devlet el ele, endüstri çıkarlarına karşı sağlığı korumalıdır. Pek çok ülkenin trans yağların kullanımını başarılı bir biçimde elimine ettiği unutulmamalıdır." dedi.

"Anneler bu konuda sağlık elçisi olabilir"

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Prof. Dr. Pınar Ay da endüstriyel olarak üretilen trans yağların dünyada her yıl 540 bin ölüme yol açtığının hesaplandığını dile getirerek, şu bilgileri paylaştı: "Dünyada her 3 ölümden biri, kalp damar hastalıklarına bağlı olarak oluşuyor. Bu ölümlerin yaklaşık yarısı düşük gelir grubu ülkelerde ve 70 yaşından önce görülmektedir. Trans yağların yüksek oranda tüketilmesi herhangi bir nedene bağlı ölümleri yüzde 34, kalp damar hastalığına bağlı ölümleri yüzde 28, kalp damar hastalığını yüzde 21 oranında artırıyor."

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Ay, endüstriyel olarak üretilen trans yağların kısıtlanmasına bağlı olarak Danimarka'da 2004-2012 arasında her yıl 100 bin kişi başına 22 ölümün engellendiğini, New York'ta endüstriyel olarak tüketilen trans yağ kısıtlanmasıyla, 2007-2013 arasında kalp krizi nedeniyle hastane başvurularında yüzde 7,8 oranında azalma sağlandığını anlattı.

Dünya Sağlık örgütü uyardı! Sakın yemeyin, öldürüyor!

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği stratejileri kararlılıkla uyguladığı takdirde bu konuda başarılı olmaması için bir neden olmadığına işaret eden Ay, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'de henüz farkındalık yüksek değil, ama çok hızlı gelişebilir. Z nesli sağlığına daha düşkün, bol su içiyor, sağlıklı besleniyor, sigara tüketmiyor, egzersiz yapıyor. Bu neslin anneleri çocuklarını asla trans yağlar ile beslemek istemiyorlar. Anneler bu konuda sağlık elçisi olabilir. Yasa yapıcıların konuyla ilgili bilgilendirilmeleri gerekiyor.

Türkiye'de kayıtlı işsiz sayısı 4 milyonu aştıÖnceki Haber

Türkiye'de kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon...

Altın günü yükselişle kapattı! İşte son durumSonraki Haber

Altın günü yükselişle kapattı! İşte son...

Yorum Yazın

Sürücünün el frenini çekmeyi unuttuğu kamyon otomobile çarptı
iPhone 13'lerin Türkiye fiyatları belli oldu! 8 aylık maaş ile 1 TB'lık iPhone 13 Pro Max satın alınamıyor
Halk arasında şifalı sanılıyor ama hastalık yayıyor! İnsanlar mikroplu su için Muş'a akın ediyorlar
Masterchef'te gergin anlar! Mehmet Şef, yarışmacıyı stüdyodan kovdu
Sahibi tarafından ağaçlık alanda gezmeye çıkarılan köpek, 14. yüzyıldan beri kayıp olan hazineyi buldu
Devletten aldığı destek ile çitlembik yağı üretti, kilosu 200 liradan satılıyor
Bilim insanlarından 6 ay içinde pandeminin bitmesini bekleyenlere kötü haber: Daha fazlası var
Koronanın semptomları yine değişti! İşte en yaygın görülen 5 belirti
Antalya OSB'den tükemde tarihi rekor
Meteoroloji bölge bölge uyardı! Antalya dahil 49 ilde gök gürültülü yağış uyarısı

Başka haber bulunmuyor!