Bir çocuğun RTÜK'e feryadı: Lütfen diziyi bitirin yoksa babam annemi öldürecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bir çocuğun RTÜK'e feryadı: Lütfen diziyi bitirin yoksa babam annemi öldürecek
Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna geçen sene 124 bin şikâyet ulaştı. Bunlardan en acısı ise bir çocuğunki oldu: Babam bir dizideki karısını döven karaktere çok benziyor. Lütfen diziyi bitirin de babam anneme aynısını yapmasın.

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), geçen yıl vatandaşlardan ulaşan şikayetlerin büyük bölümü dizi filmlerle ilgili oldu. 2018 raporuna göre geçen yıl 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurula şikayetlerini ulaştırdı. Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikayet etti. Dizi filmlere yönelik şikayetlerin ortak noktası “şiddet içerikli ve illegal eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz emsal teşkil edip benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği” görüşü oldu. RTÜK İletişim Hattı’na ulaşan bir çocuğun şikâyeti ise dikkat çekici bulundu.

Çocuk, yaptığı şikâyet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek “Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikâyet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın” ifadelerini kullandı. RTÜK, 2018’de küçük çoçuğun şikâyet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikâyet alan dizi filmlere altı defa idari para cezası, bir defa da program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.

Vatandaşların RTÜK’e en çok şikâyet ettikleri arasında ikinci sırayı sohbet programları aldı. Bu tür programlara ilişkin 17 bin 782 bildirim ulaştı. En fazla “Adnan Oktar ile Sohbetler” şikâyet edilirken ilgili kanalın yayınları RTÜK kararıyla durduruldu. Tele-alışveriş konusunda RTÜK’e yaklaşık 12 bin şikâyet ulaştı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin “Her bir bildirim bizim için çok kıymetli. Bütün şikâyetleri tek tek ele alıyor ve gerekeni yapıyoruz” dedi.

Bakan açıkladı, "Suriyeliler sınır dışı edilecek"Önceki Haber

Bakan açıkladı, "Suriyeliler sınır dışı...

Türk Telekom’un Veri Hızını 4 Kat Artıracak Yeni TeknolojisiSonraki Haber

Türk Telekom’un Veri Hızını 4 Kat Artıra...

Yorum Yazın

Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs’ı törenle kutladı
Alanya’da orman yangını
Antalya’da selde 48 küçükbaş hayvan telef oldu
Göç İdaresi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev ile masa tenisi oynadı
Suriye'nin kuzeyinde briket evlerin inşası devam ediyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücrete zam sinyali
Konut finansmanında 3 yeni paket geliyor
TÜSİAD Başkanı Orhan Turan'dan asgari ücret artışına yeşil ışık

Başka haber bulunmuyor!