Apple Servisi ITunes'a Dava Açtı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Apple Servisi ITunes'a Dava Açtı
Cambridge Analytica hikayesinin patlak vermesinden bu yana 87 milyon Facebook üyesinin kişisel verilerinin izinsiz kullandığını ortaya koyan Apple ve CEO’su Tim Cook, Apple’ın müşterilerinin onun ürünü olmadığını söylüyor ancak Rhode Island ve Michigan’da yaşayan üç kişi tarafından açılan bir dava, Apple'ın iTunes’un satın alma işlemleriyle ilgili bilgileri kullanıcı izni olmadan satacağını iddia ediyor.

San Francisco’da bir federal mahkemeye açılan şikayet, Apple’ın iTunes müşterilerinin verilerini ifşa etmesinin yalnızca yasadışı olmadığını, ayrıca son derece tehlikeli olduğunu iddia ediyor. Davacılar, herhangi bir kişinin ya da işletmenin, “Apple’dan müzik satın alan, 80 bin doların üzerinde geliri olan, 70 yaşın üzerindeki evli, kolej eğitimi görmüş kadınların adı ve adresleri” olan bir liste kiralayabileceğini söylüyor. Davacılar aynı zamanda “Böyle bir liste, listelenen bin müşteri başına 136 dolar karşılığında satılıyor.” diye ekledi.  

 

 

Her eyalet için farklı gizlilik yasalarına dayanarak, dava Apple tarafından ifşa edilen Rhode Island’daki her iTunes müşterisi için 250 dolar, Michigan’daki her müşteri için 5.000 dolar ödemesini istemekte.  

 

Facebook, 87 milyon kullanıcının verilerinin yalnızca araştırma amacıyla Prof.Aleksandr Kogan’a açıklanmasına izin vermişti. Kogan sırt çevirdi ve bilgileri 2016 Trump başkanlık kampanyası için Cambridge Analytica’ya sattı. Bu süre zarfında Tim Cook’a Facebook CEO’su Mark Zuckerberg olsaydı ne yapacağı sorulduğunda Cook, “Bu durumda olmazdım. Müşterimiz ürünümüz olsaydı tonlarca para kazanırdık, bunu yapmamayı seçtik” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
Gökhan Özoğuz, O Ses Türkiye'den Ayrılma Nedenini AçıkladıÖnceki Haber

Gökhan Özoğuz, O Ses Türkiye'den Ayrılma...

Sevda Demirel'den manidar teklif...Sonraki Haber

Sevda Demirel'den manidar teklif...

Yorum Yazın

Hazine'den yeni ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama!
Demet Özdemir, Hazal Kaya ve Selin Şekerci sezonu açtı
SON DAKİKA: Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunan amiralin küstah sözlerine yanıt! 'Cesareti varsa yapsaydı'
Son dakika... Efes-2022 Tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a çağrı: 'Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum'
Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto: PKK yakından izlenecek
Meteoroloji'den yeni haftanın ilk günü için sağanak uyarısı
Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs’ı törenle kutladı
Alanya’da orman yangını
Antalya’da selde 48 küçükbaş hayvan telef oldu
Göç İdaresi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı

Başka haber bulunmuyor!