Duruş bozukluğu depresyona neden oluyor    

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Duruş bozukluğu depresyona neden oluyor    
Yanlış oturma pozisyonlarının duruş bozukluğuna neden olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa, “Duruş bozukluğu; sırt, boyun, bel, diz ve kas ağrılarına hatta depresyona neden olmaktadır” dedi.   

Her yaşta insanda görülebilen duruş bozukluğunun bir kısmının yapısal, bir kısmının ailesel ve bir kısmının da yanlış oturuş alışkanlıklarından kaynaklı olabileceğine dikkat çeken Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa, "Vücudumuzda belli girintiler ve çıkıntılar vardır. Boyun bölgesinde bir girinti, sırt bölgesinde bir çıkıntı, bel bölgesinde bir girinti ve popoda bir çıkıntı olur ve bunlar belli bir düzen içerisindedir. Boyun bölgesindeki girintilere biz lordoz, çıkıntılara ise kifoz diyoruz. Girinti ve çıkıntı birbirini dengeleyerek insanda, normal bir duruş pozisyonunu sağlar. Bunlardaki bozukluklar; girintinin artması, azalması ya da çıkıntının artması, azalması duruş bozukluklarına neden olmaktadır" dedi. 
  Yanlış oturma pozisyonundan kaynaklı duruş bozukluğu olan hastaların doktorlara başvurduğunu ve bunların büyük kısmının yapısal olmadığını ifade eden Karabuğa, "Büyük bölümü sonradan oluşan duruş bozukluğudur. Duruş bozukluğunu basite indirgememek gerekir. Kronik sırt, boyun, baş ağrısı, sinir sıkışması, uyku bozukluklarına ve depresyona neden olmaktadır. Uykusuzluk ve şekilsel bozukluk kişilerde depresyona neden olmaktadır. Bu durum günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor" diye konuştu. 
 
  "Oturuş pozisyonundan kaynaklı" 
  Çoğu yanlış oturmaktan ve gün içerisinde yapılan yanlış hareketlerden kaynaklı rahatsızlıkların ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebildiğinin altını çizen Dr. Karabuğa şöyle devam etti:  
  "Fizik tedavi bu anlamda başarılı bir yöntemdir. Bununla birlikte spor çok önemlidir. Yüzmek, bisiklete binmek, pilates ve reformer gibi sporlar yapabiliriz. Ayrıca düzenli uyku ve kilo vermek de duruş bozukluğunu önleyecektir ve engelleyecektir. Çünkü bunlar yapısal değil. Dediğim gibi oturuş bozukluğundan ve yanlış hareket etmekten kaynaklıdır." 
 
  "Depresyona ve strese sebep oluyor" 
  Duruş bozukluğunun yan etkilerinin de olduğuna dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Erhan Karabuğa, “Sırt, boyun, baş, bel, bacak, çeşitli kas ağrısına, sinir sıkışmasına, uyku bozukluğuna ve uyku bozukluğundan kaynaklı depresyona ve strese neden olmaktadır. Bu yan etkiler hastaların hayatını olumsuz etkilemektedir. Duruş bozukluğunu dikkate almalıyız. Eğer sırtınızda ve belinizde sırt ağrısı varsa ve kendinizde duruş bozukluğu olduğunu fark ettiyseniz uzman bir hekime başvurmakta fayda var. Aksi takdirde bu bozukluk ilerleyerek günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir” dedi. 
 
  Masa başında çalışanlar dikkat 
  Duruş bozukluğunun ağırlıklı olarak masa başında çalışanlarda görüldüğünü, sürekli oturmak ve yanlış oturmanın duruş bozukluğuna neden olduğunu hatırlatan Karabuğa,  doğru oturma pozisyonu hakkında da açıklamalarda bulundu. Dr. Erhan Karabuğa,  “Masada otururken ki pozisyonumuz çok önemli. Sandalyenin ve koltuğunu dik konumda olması gerekir. Popomuzun üzerine dik oturmalıyız. Kolumuz, dirseğimiz doksan derece olacak şekilde bir düzlemde olması gerekir. Ayaklarımız yere temas ediyor olmalı. Eğer bilgisayara bakıyorsak bilgisayarın orta noktası göz hizasında olmalıdır. Artı yine bel bölgesindeki girintinin ve sırt bölgesindeki çıkıntının desteklenmesi gerekir. Ayrıca bir saatte bir ayağa kalkıp esneme ve germe egzersizi yapmak oldukça faydalı olacaktır. Bunlar duruş bozukluğunu önleyecektir” dedi.

Meteoroloji'den peş peşe sıcaklık uyarısı!Önceki Haber

Meteoroloji'den peş peşe sıcaklık uyarıs...

Hadise, 'Benim hayatım benim vücudum' Diyerek Videosunu Paylaştı!Sonraki Haber

Hadise, 'Benim hayatım benim vücudum' Di...

Yorum Yazın

Hazine'den yeni ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama!
Demet Özdemir, Hazal Kaya ve Selin Şekerci sezonu açtı
SON DAKİKA: Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Yunan amiralin küstah sözlerine yanıt! 'Cesareti varsa yapsaydı'
Son dakika... Efes-2022 Tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a çağrı: 'Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum'
Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto: PKK yakından izlenecek
Meteoroloji'den yeni haftanın ilk günü için sağanak uyarısı
Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs’ı törenle kutladı
Alanya’da orman yangını
Antalya’da selde 48 küçükbaş hayvan telef oldu
Göç İdaresi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı

Başka haber bulunmuyor!