Antalya'da Doğurganlık Hızı 1,53 Oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
11 TEMMUZ DÜNYA NÜFUS GÜNÜ ÖNCESİNDE TUİK BİR ARAŞTIRMANIN RAPORU YAYINLADI VE TÜRKİYE'DEKİ DOĞURGANLIK HIZINI İLLER BAZINDA AÇIKLADI. BU RAPORA GÖRE ANTALYA 2020 YILINDA 1,53'LÜK ORANLA ORTALAMA İLLER ARASINDAKİ YERİNİ ALDI. ÇEVRE İLLER ISPARTA DA DOĞURGANLIK HIZI ORANI 1,45 OLURKEN BURDUR DA BU ORAN 1,41 E ULAŞTI. TÜRKİYE GENELİNDE İSE EN FAZLA DOĞUMUN GÖZLENDİĞİ İL İSE 3,71 ORANLA ŞANLIURFA OLDU.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından 11 Temmuz Dünya nüfus günü kabul edilmesinin ardından her yıl farklı bir motto ile yapılan etkinliklerde bu yıl gündem pandemi oldu. Son yüzyılın en büyük küresel sağlık sorunu olan Covid-19 salgınının dünyadaki tüm insanları, özellikle de "kırılgan nüfus" olarak tanımlanan grupların sağlığını tehdit ettiğine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini şiddetlendirmekte olduğuna vurgu yapılan etkinliklerde özelikle  pandemi döneminde sağlık sistemlerinin yetersiz olduğu ülkelerde üreme sağlığı hizmetlerine ve aile planlama yöntemlerine erişim sağlayamayan ve ayrıca aile içi şiddete maruz kalan kadın ve kız çocuklarına dikkat çekildi.

 

Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu da bir araştırma yaparak Türkiye'deki doğurganlık hızını saptadı. Türkiye, nüfus büyüklüğüne göre sıralamada 235 ülke arasında 19. sırada yer aldı. İller bazında ise Antalya doğurganlık hızı bakımından 1,53 oranla en fazla doğum yapan iller arasında orta sıralarda yer aldı. Komşu iller Isparta ise 1,45, Burdur ise 1,41 ile Antalya'yı izledi.

 

2020 yılında canlı doğan bebek sayısı ise 1 milyon 112 bin 859 oldu. En fazla bebeğin dünyaya geldiği il ise Şanlıurfa. Yaş grubuna göre doğurganlık hızı incelendiğinde, 2001 yılında en yüksek yaşa özel doğurganlık hızı binde 144 ile 20-24 yaş grubunda iken 2020 yılında binde 115 ile 25-29 yaş grubunda görüldü. Bu durum, doğurganlığın kadının daha ileri yaşlarında gerçekleştiğini gösterdi.

Çocuk tacizcisine meydan dayağıÖnceki Haber

Çocuk tacizcisine meydan dayağı

Antalya Ya Gelen Tursit Sayısı 1 Milyon 551 Bin 633 OlduSonraki Haber

Antalya Ya Gelen Tursit Sayısı 1 Milyon...

Yorum Yazın

Boris Johnson'ın şemsiyesiyle imtihanı
Bülent Ersoy'un makyajsız hali
Manavgat'ta büyük yangın... Prof. Dr. Orhan Şen'den çarpıcı uyarı: Helikopterler havada çok zor duruyor
Son dakika... Antalya Manavgat'tan sonra bir ilçe daha yangın kâbusunu yaşıyor! 'Evlerin yüzde 80'i yandı'
Gamze Açar tek kurban değil! İş ilanıyla ilginç tuzaklar
YKS sonuçları açıklandı! YKS, AYT, TYT baraj puanı ve ÖSYM sonuç sayfası detayları..YKS'ye kaç kişi girdi?
Son dakika... Doğu Karadeniz'de alarm!
22 Milyon İnsan Neden Aşı Olmuyor?
Delta varyantı ve üçüncü doz aşı açıklaması
Son dakika... Meteoroloji'den aşırı sıcak hava uyarısı! 40 dereceyi aşacak: Bu saatlere dikkat

Başka haber bulunmuyor!