Alanya’nın 30 yıllık hayali gerçek oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ALANYA'NIN YILLARDIR HAYALİNİ KURDUĞU BİR PROJE DAHA HİZMETE BAŞLADI. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ALANYA ENTEGRE KATI ATIK DEĞERLENDİRME BERTARAF VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİNDE ÇÖP KABULÜNE BAŞLADI. YÜZDE 85’İ TAMAMLANAN TESİSTE EYLÜL AYINDAN İTİBAREN ENERJİ ÜRETİMİNE DE BAŞLANACAK.

Antalya’nın turizm ilçesi Alanya’nın Türkler Mahallesi’nde yapılan Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisinde 13 Temmuz 2020 tarihi itibari ile çöp kabulüne başlandı. Tesisin hizmete alınması nedeniyle sade bir tören düzenlendi. Törene Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İnanç Argun, ITC Firması ortaklarından Hayati Özener ve personel katıldı.

Tırlar ve kamyonlarla getirilen çöpler önce kantardan geçti ardından lot alanına dökülmeye başlandı


5 İLÇEYE HİZMET VERECEK
Konuşmaların ardından dua edildi ve kurban kesiminin ardından tesise çöp kabulüne başlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin, Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi yaklaşık 70 milyon TL’ye mal olacak. Tesiste sadece Alanya’nın değil, Gazipaşa, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ilçelerinin evsel katı atıklarının bertarafı da gerçekleştirilecek.

 

4 ANA BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi kapsamında; günlük bin ton çöp kapasiteli mekanik ayırma tesisi, 420 ton kapasiteli biyometanizasyon tesisi, 4 megavat güce sahip enerji üretim tesisi, 200 ton kapasiteli kompost tesisi, 10 ton kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisleri kurulacak. Alanya’nın çöp sorununu ortadan kaldıracak tesis çöpten enerji de üretecek.

 

MODERN TEKNOLOJİ
Entegre atık yönetim modeli şöyle çalışacak: Atıklar sahaya kabul edildikten sonra mekanik ayırma tesisine yönlendirilecek. Ayrıştırmaya tabi tutulan atıklar cinslerine göre geri kazanılabilir atıklar, biyobozunur atıklar ve bakiye olarak ayrılacak. Biyobozunur atıklar enerji üretimi için biyometanizasyon tesisine, geri kazanılabilir atıklar ise geri dönüşüm firmalarına yönlendirilecek. Tıbbi atıklar da sterilizasyon işlemi sonrasında düzenli depolama alanına yönlendirilecek.

Anahtar Kelimeler:
Sinir kriz geçirdi kocasının eşyalarını yaktıÖnceki Haber

Sinir kriz geçirdi kocasının eşyalarını...

Kırcami'de tarihi anSonraki Haber

Kırcami'de tarihi an

Yorum Yazın

Normalleşmenin İlk Kademesi Başladı
Antalyaspor'a Uçak Sürprizi
Otogarlarda bilet bilmecesi
"Su içmeyi unutuyorum" diyorsanız dikkat
İçişleri Bakanlığından "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge
Yağlı Güreş Hasreti Bitiyor
Babasının tabancasıyla kayıplara karışan gencin cesedi ormanda bulundu
Seyir halindeki odun yüklü kamyonette yangın
Kadın doktor kocası tarafından göğsünden bıçaklanarak öldürüldü
Kiracısına kızdı, 2 metrelik sopa ile saldırdı

Başka haber bulunmuyor!