Putin, Trump'ı Davet Etti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Putin, Trump'ı Davet Etti
Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD Başkanı Trump’ın karşılıklı görüşmeleri sürdürmek istediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinABD Başkanı Donald Trump’ın karşılıklı görüşmeleri sürdürmek istediğini belirterek, “Kendisini Moskova’ya davet ettim. Ben de Washington’u ziyaret etmeye hazırım. Ancak çalışmaların yapılabilmesi için gerekli koşulların oluşması gerekiyor.” dedi. 

Putin, Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde düzenlenen 10. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Trump’ın verdiği sözleri tutmaya gayret eden bir karaktere sahip olduğunu belirten Putin, “Başka ülkelerin liderleri seçilmelerinin ardından bazı sözlerini unutabiliyorlar. Ancak Trump’ın seçmenlerine karşı verdiği sözleri tutmaya çalışması büyük bir artı.” diye konuştu.

Rusya ile ABD arasındaki temasların devam ettiğini anımsatan Putin, “Trump karşılıklı görüşmeleri sürdürmek istiyor. Bunu ben de istiyorum. Kendisini Moskova’ya davet ettim. Ben de Washington’u ziyaret etmeye hazırım. Ancak çalışmaların yapılabilmesi için gerekli koşulların oluşması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuya ilişkin bir kaç gün önce açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump-Putin görüşmesinin 2019'dan önce olmasının öngörülmediğini bildirmişti.

Öte yanda BRICS ülkeleri nezdinde dolar kullanımının azaltılma ihtimaline ilişkin bir soruyu yanıtlayan Putin, “Rusya olarak doların evrensel rezerv para olduğu gerçeğini reddetmiyoruz. Bu konuda keskin adımlar atmayacağız. Doları kullanacağız ve kullanmaya devam edeceğiz. Ancak ABD’nin doların kullanılmasına yönelik kısıtlayıcı adımlarını stratejik bir hata olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Putin, bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD’nin siyasi alanda kısa vadeli taktiksel konuların çözümü için dolara yönelik güveni sarstığını savunarak, “Bu bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu da elbette ulusal paraların kullanımı.” demişti.

Rusya, aralarında Türkiye ve Çin’in de olduğu çok sayıda ülkeyle ticarette yerel para kullanımı konusunda istişarelerini devam ettiriyor. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Rusya Merkez Bankası’nın çalışmalara başladığı bildirilmişti.

Anahtar Kelimeler:
Kamyonun Tehlikeli YolculuğuÖnceki Haber

Kamyonun Tehlikeli Yolculuğu

Uluslararası Olympos Kültür ve Sanat Festivali DüzenlenecekSonraki Haber

Uluslararası Olympos Kültür ve Sanat Fes...

Yorum Yazın

Şeker hastalarıyla ilgili tedirgin eden araştırma! 13 yıl daha az yaşıyorlar
Çalıştıkları otelden 40 şişe alkol çaldılar, valizleri ele verdi
Antalya’da 40 metrelik falezlerden düşüp yaralanan kişi hayatını kaybetti
Meteroloji'den Antalya, Van ve Hakkari için yağmur, Marmara ve Ege için fırtına uyarısı
YÖREX ziyaretçi rekoru kırdı
Portakal bahçesindeki ölüm, Rusça yazılan mesajın Türkçe çevirisiyle ortaya çıktı
Raylı Sistem ilk seferine başladı
15 bin 800 lira maaş alan eski milletvekili Orhan Miroğlu isyan etti: Yoksullaştığımı hissediyorum
Otomobil alacaklar dikkat! İşte geçen ay en çok satılan ikinci el araç markaları
Genç doktor, aracıyla kamyonun altına girip hayatını kaybetti! Aile 36 saat nöbet tuttuğu için yorgun olduğunu iddia etti

Başka haber bulunmuyor!