Lisede fabrika gibi üretim yapıyorlar! Okulun yıllık cirosu 500 bin TL

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Lisede fabrika gibi üretim yapıyorlar! Okulun yıllık cirosu 500 bin TL
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul içerisinde kurulan kimya üretim atölyeleri ile fabrika gibi üretim yapıyor. Kamu kurumlarının ihtiyacını karşılayan okul, 2018 yılında 500 bin TL ciro yaptı.

Yalova'da Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, fabrika gibi çalışarak bir taraftan kamu kurumlarının ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan da nitelikli eleman yetiştiriyor. Okul ayrıca kurulan kimya üretim atölyeleri ile hem okulların hem de kamu kurumlarının temizlik malzemesi ihtiyacını karşılıyor. Yüzde 100 yerli sermaye ile üretim yapan okul, 2018 yılında 500 bin lira ciro elde etti.

Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrenciler, kentteki okulların ve kamu kurumlarının ihtiyacı olan çeşitli malzemeleri üretiyor. Masa, sıra, makam odası takımı, dolap ve kitaplıkların üretildiği lisede şimdilerde bir de temizlik malzemeleri üretilmeye başlandı. Okul Müdürü Fatih Olğun, okulda sıradan öğretmen masasına, panodan kürsüye kadar pek çok eşyanın üretiminin yapıldığını belirtti.

HEM EĞİTİM GÖRÜYORLAR HEM DE HARÇLIK KAZANIYORLAR

Öğrencilerin hem eğitim gördüğünü hem de harçlık kazanabildiklerini söyleyen Müdür Olğun, "Okulumuzda mesleğin önemini bir nebze de olsa anlatmaya çalışıyoruz. Yalova'nın en donanımlı, fiziki mekan itibariyle de en olumlu görüntü veren okullarından bir tanesindeyiz. İlimizin ileride katma değer sağlayacak beyin gücü ve iş gücünü yetiştirebilecek kapasitede bir okuluz. Oldukça donanımlı 8 alanın bulunduğu, ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan bir eğitim tarzı yürütüyoruz. Döner sermaye çalışmalarımızda hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de ilimizin diğer sektörlerinin ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz" dedi.

CİRO İKİ YILDA 400 BİN TL ARTTI

Müdür Olğun, 2 yıl içerisinde döner sermaye cirosunu da oldukça arttırdıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Döner sermaye çalışmalarımızla öğrencilerimizi üretime katmaya çalışıyoruz. 2016 yılında 100 bin TL olan ciromuz 2018 yılı itibariyle 500 bin TL'nin üzerine çıkmış durumda. Her geçen yıl daha fazla katkı sunan çalışma yapıyoruz. Okulumuzda kurduğumuz kimya üretim atölyelerinde temizlik malzemesi üreterek de okulların ve kamu kuruluşlarının temizlik malzemesi ihtiyacını gideriyoruz. İlerleyen yıllarda üretim kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz. Örgün eğitimde 800 öğrencimiz, mesleki açık lisemizde de 400 öğrencimiz var."

YÜZDE 100 YERLİ SERMAYE

Ülke ekonomisine de yapılan üretimle katkı sunduklarını söyleyen Olğun, "Yüzde yüz yerli sermaye ile çalışıyoruz. Sıfırdan mamul malı alıp bir üretim malzemesi haline getiriyoruz. Kendi yerli üretimimiz ve kendi öğrencilerimizin emeği. Bu şekilde de ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz" dedi. Okulda toplam 8 alanda eğitim verdiklerini de söyleyen Müdür Olğun, "Bizde makine teknolojisi, bilişim teknolojileri, kimya teknolojileri, inşa teknolojileri, tekstil teknolojisi, mobilya ve iç mekan tasarımı, elektrik elektronik teknolojisi ve metal teknolojisi alanımız olmak üzere toplam 8 alanımız var. Öğrencilerimiz hem teorik eğitimlerinin yanında aynı zamanda pratik eğitimlerle de ileride iş hayatına atılma adına önemli deneyim elde ediyorlar. Mezun olunca da alanlarında rahatlıkla çalışabilecek deneyime sahip oluyorlar. Bir üretim fabrikası gibiyiz. Öğrencilerimiz yaparak yaşayarak burada kendilerini ispat ediyorlar" diye konuştu.

 

Son dakika! Okula başlama yaşı belli oldu!..Önceki Haber

Son dakika! Okula başlama yaşı belli old...

'Lavanta Kokulu Köy' sezona hazırSonraki Haber

'Lavanta Kokulu Köy' sezona hazır

Yorum Yazın

Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs’ı törenle kutladı
Alanya’da orman yangını
Antalya’da selde 48 küçükbaş hayvan telef oldu
Göç İdaresi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev ile masa tenisi oynadı
Suriye'nin kuzeyinde briket evlerin inşası devam ediyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücrete zam sinyali
Konut finansmanında 3 yeni paket geliyor
TÜSİAD Başkanı Orhan Turan'dan asgari ücret artışına yeşil ışık

Başka haber bulunmuyor!