Kanal V
Yeni Güncellemeler Eski iPhone'ları Yavaşlatıyor Mu?

Yeni Güncellemeler Eski iPhone'ları Yavaşlatıyor Mu?

Araştırma şirketi Futuremark'ın yaptığı bir çalışma sonucu Apple’ın güncellemeler ile eski modelleri yavaşlattığı ve insanları yeni iPhone modellerine geçmeye zorladığı yönünde oldukça yaygın dedikoduların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

iPhone kullanıcılarının bir çoğu yeni iOS güncellemeleri geldikçe ve yeni modeller piyasaya çıktıkça eski modellerin yavaşladığını düşünüyor. Futuremark isimli araştırma şirketi bu konu hakkında 18 ay süren bir araştırma yaptı ve sonuçlar çok ilginç çıkmış.

Araştırmada farklı iPhone modelleri 18 ay boyunca 3DMark isimli benchmark uygulaması ile takip edildi. Sonuçlara bakıldığı zaman iPhone 5s modelinin GPU veya CPU performansının bu süre zarfında hiç düşmediği gözlemlenmiş. Diğer modellerde de benzer sonuçlar elde edilmiş.

 

iPhone 5S'in benchmark test sonuçları

 

Futuremark, Harvard tarafından ortaya atılan Apple’ın yeni modelleri ortaya çıkarmadan önce kasıtlı olarak eski modelleri yavaşlattığı iddiasına yanıt olarak bu araştırmayı gerçekleştirmiş. İddianın aslı iPhone Model Gen 2 tanıtılmadan önce iPhone modeli Gen 1 yavaş aramalarının artacak olmasıymış. Harvardlı bir öğrencinin Google Trendler üzerinden yaptığı bulgular üzerine böyle bir iddia ortaya atılmış ve zamanla internet kullanıcıları tarafından abartılmış olduğu düşünülüyor.

Eski iPhone’ların yavaşlamasıyla ilgili internette yüzlerce farklı açıklamalar ve komplo teorileri bulunuyor. Bu tür şehir efsanelerinin Apple ile ilgili olması muhtemel değil. Eğer bir şirket kendi sattığı cihazların yetersiz olduğu hissini uyandırırsa müşterilerini kaybedebilir.

 

YeniŞafakApple, kullanıcılarının çağrısına kulak verip, ucuz iPhone modeli ile çok yakında karşımıza çıkabilir. Peki, bu ucuz iPhone'un özellikleri ve…

Apple, iPhone'larda ve tüm akıllı telefonlarda bir ilk olacak bu özelliği test ediyor.

Apple’ın başı tanıtımını yeni gerçekleştirdiği iPhone 8 Plus ile derde girdi. 5 ülkede iPhone 8 Plus cihazının bataryasının şişip…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.