Kanal V
Uzay Yarışında Fark Yaratabilir!

Uzay Yarışında Fark Yaratabilir!

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Yenilikçi Madencilik Teknolojileri Bilimsel Eğitim Merkezi Müdürü Pavel Ananyev, Sputnik’e yaptığı açıklamada Rusya’nın uzayda su çıkarma işlemine yakın olduğunu söyledi.

Şimdilerde uzayda bir hammadde üssü geliştirilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Ananyev, şunları ifade etti:

"Şimdilik bu alan Rusya için tartışmaya kapalı. Zira uluslararası kanunlar uyarınca hiçbir ülke ve şirketin uzaydaki doğal kaynakları çıkarmasına izin verilmiyor. Uzay insanoğlunun ortak mirası olarak görülüyor ve buna yönelik bir kanun var. Uzay araştırmaları yapılmasına izin veriliyor ancak kaynaklar çıkarılamıyor. Tüm ülkeler de buna saygı duyuyor. ABD ve Lüksemburg dışında. ABD iki yıl önce özel şirketlerin bu alanda çalışmasına izin veren bir düzenleme çıkardı. Lüksemburg'da da öyle. Şimdiye kadar kimse uzayda maden çıkarmadı, ancak 5-10 yıl içinde bilim bu konuya daha aktif olarak yönelecek. Uzay madenciliği de bu arada 3 trilyon dolar değerinde dev uluslararası bir pazar."

Amacımız uzay araştırma üsleri kurmak

Rus madencilerin uzayda neler başarmayı ve neler araştırmayı umduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Ananyev "ABD platinyum ve altın çıkarmak istiyor. Bunun yanı sıra dış uzayda dünyadaki altın rezervlerinin tamamına tekabül edecek kadar altın içeren bir asteroid bulmak mümkün. Bizim asıl amacımız ise uzayda ve Dünya'nın yörüngesinde uluslararası hukuk çerçevesinde araştırma üsleri kurmak. Bugün yörüngeye gönderilen yükün yüzde 99'u yakıt. Ay ve doğal uzay nesnelerinden su çıkarmaya, uzayda hidrojen yakıtı üretmeye başlarsak, uzay araştırmaları yüzlerce kat daha ucuz olacak ve uzay teknolojisine dair tüm paradigmayı değiştirecek" ifadelerini kullandı.

Ay toprağının benzerini üretmeye yarayan cihaz geliştirdik

Ananyev, Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin Yenilikçi Madnecilik Teknolojileri Bilimsel Eğitim Merkezi'nin bu alanda yaptıklarını anlattı.

Rusya'nın uzayda su çıkarma işlemine yakın olduğunu vurgulayan Ananyev, şöyle devam etti: "Ay toprağının benzerini üretebileceğimiz bir cihaz geliştirdik. Ay toprağı, Dünya'dakinden çok daha farklı. Mineral içeriği aynı bile olsa, bu toprak güçlü bir elektrik yükü oluşturuyor. Biz bugün Ay'dakine benzer koşullarda testler yapabilme imkânına sahibiz. Ayrıca uzayda doğal cisimleri araştırırken kullanabileceğimiz bir sondaj aleti üzerinde çalışıyoruz. Odaklandığımız bir başka alan da parlamalı izabe, yani toprak ve kayaların uzaydaki 3D yazıcılarda kullanılacak metal tozlarını elde etmek için buharlaştırılması, ayrıştırılması ve kristalizasyonu."

 

 

haber7.comYılda 10 milyonu aşkın turist ağırlayan Antalya’da Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) kayıtlarına göre 57 bin 423 yabancı…

Antalya’da 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 2. döneminin başlaması ile okul çevrelerinde çocukların korunmasına yönelik denetim yapıldı.

Antalyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Cumhur Arıcı, "Galatasaray karşısında da aynı mücadele ve istekli futbolumuz devam ederse puanla döneceğimizi düşünüyorum.

Antalya’da henüz 1 hafta önce kuyumcu dükkanı açan adam, iş yerine gelen genç bir kadının ‘nişanlımdan ayrıldım’ diyerek bozdurduğu…

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.