Kanal V
Milyon dolarlık maaşa çalışan bulunamıyor!

Milyon dolarlık maaşa çalışan bulunamıyor!

Çin'de geçtiğimiz yıl inşaatı tamamlanan dünyanın en büyük radyo teleskobu FAST için milyon dolarlık maaşla çalışan bulunamıyor. Tesis için yaklaşık 3 aydır baş sorumlu bilim insanı arayan Çinli yetkililer, hala başvurunun gelmediğini açıkladı.

Çin'de inşaatına 6 yıl önce başlanan dünyanın en büyük radyo teleskobu FAST, geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. 180 milyon dolara mal edilen teleskopta 4,450 adet panel kullanılmıştı (yaklaşık 30 futbol sahası büyüklüğünde).

Çevre uzunluğu 1.6 km olan FAST teleskobunun, bin ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedefleniyor. Daha basit bir ifadeyle teleskop, uzaydaki zayıf radyo sinyallerini tespit edecek. Ayrıca evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapılacak ve dünya dışı varlıkların izi aranacak.

İşte bu proje için Çinli yetkililer çalışan bulamıyor. FAST teleskobunun üreticisi Çin Bilimler Akademisi, tesisin günlük operasyonlarını denetleyecek bir baş bilim insanı arıyor. FAST’ın baş müdürü olacak olan bilim insanı, yaklaşık 1.2 milyon dolar maaş, ücretsiz konut gibi imkanlara sahip olacak.

Lakin Çin, bu bilim insanını Çin dışında batı ülkelerinden arıyor. Zira açıklamaya göre, hiçbir Çinli bilim insanı, benzer ölçekte bir tesis çalıştırma tecrübesine sahip değil. Bu nedenle hem tecrübeli hem de Çinli olmayan bilim insanı aranıyor fakat 2-3 aylık süreçte henüz bir başvuru yapılmadı.

Çin Bilimler Akademi’sinden bir yetkiliye göre, başvuru olmamasının sebebi yüksek talepler:

Bilim insanından beklentiler çok yüksek. Bu da birçok astronomu yarış dışında bırakıyor. Bu alanda kalifiye olanların sayısı ancak parmakla sayılabilir kadar az.

 

Yeni Şafak


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.