Kanal V
İnternetin En Güvenli Şifreleme Yöntemi

İnternetin En Güvenli Şifreleme Yöntemi

Cloudflare, internet sunucularını şifrelemek için tamamen doğal yollarla şekiller oluşturan lav lambalarını kullanıyor.

Cloudflare, web üzerinde milyonlarca site için güvenlik ve alan adı hizmeti sağlar. Şirket, özellikle şifreleme konusunda sağlam bir üne sahiptir. Hackerları durdurmanın neredeyse imkansız olduğu bu günlerde, böylesine ciddi verileri nasıl korunduğunu hiç düşündünüz mü? Cloudflare’in bunun için çok ciddi bir yöntemi var. Şirket, verileri şifrelemek için San Francisco merkez lobilerinde bulunan 100 adet lav lambasının bulunduğu duvardan güç alıyor.

Cloudflare’ın tek koruması bu duvar değil, ancak aralarında açık ara en sağlam olanı bu duvar. HTTP ve HTTPS ağlarının ’unu koruyan bu duvar, şirket için vazgeçilmez bir yerde duruyor.

Duvarın işlevi için en basit açıklama, lav lambalarının yaptığı rastgele şekillerin özel bir kamerayla bilgisayar diline çevrilerek kodlanması olarak açıklanabilir. Kodlamayla ne yaparsak yapalım rastgele sayı üretmek pek mümkün değildir. Zaten bilgisayara rastgele sayı ürettirmeyiz, rastgele sayıyı taklit edecek bir sistem gerçekleştiririz. Bu taklit eden kaynak kodu çözüldüğünde şifre de bulunmuş olur. Cloudflare’in bulduğu yöntemde işin içine bilgisayarın taklidi girmeyerek gerçekten rastgele bir sayı oluşturulabiliyor. Oluşturulan sayı hiçbir hileyle öngörülemez bir hale geliyor.

Cloudflare, sürekli renkleri değişen lav lambası duvarını videoya kaydeder ve bu video aracılığı ile belirli bir anahtara çevirir. Bazı insanlar videoların ortaya çıkartılma durumundan endişeli olsa da, Cloudfare’in aldığı önlemlere göre böyle bir ihtimal yok.

 

WebteknoEinstein’ın profesyonel hayatıyla ilgili çok şey öğrenmek mümkün. Ama Einstein’la ilgili asıl etkileyen bilgiler özel hayatıyla ilgili olanlar. Hem…

Apple'ın CEO'su Tim Cook, bir iPhone X satın almak için nasıl bir ödeme planı çıkarabileceğinizi açıkladı.

ABD’li teknoloji devi Apple, veri ve analitiklerinin paylaşımına izin veren ABD vatandaşı ve İngilizce konuşan kullanıcılarından edindiği bilgiler doğrultusunda…

İrlandali John Edwards, evinin önünde kazdığı yere yerleştirdiği tabutta yaşamaya başladı.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.