Kanal V
İnsanlığın Son Umudu Burası!

İnsanlığın Son Umudu Burası!

Norveç’te yer alan “Küresel Tohum Deposu”, yakın zaman önce su bastığı için yeniden inşa ediliyor. Yeni binanın daha korunaklı olması bekleniyor. İşte tüm ayrıntılar.

Norveç’te, günümüzün Nuh gemisi gibi dünya üzerindeki 500 milyondan fazla tohumun saklandığı tesisi, karların anormal şekilde erimesinden dolayı su bastı. Nükleer savaşlara bile dayanacak kapasitede olması için geliştirilen tesisin böyle bir duruma karşı karşıya kalması, Norveç’in olaya el atmasına sebep oldu.

Yapılan açıklamalara göre Norveç’te yer alan özel sığınak baştan inşa ediliyor. Norveç’e bağlı Svalbard takımadasında bulunan sığınak, dağın içi oyularak yapılmış bir bölge. Normalde tsunami gibi büyük felaketlere dayanması beklenen sığınağın karların erimesi ile içine su alması, araştırmacıların bir hayli korkmasına sebep oldu. Küresel Tohum Deposu olarak adlandırılan bölge, dünyanın bitki popülasyonunu saklıyor. Bir gün bir felaket olsa ve canlı yaşamının bitkilerle birlikte çok büyük bir kısmı yok olsa bile, Dünya kendini yeniledikten sonra bu bitkileri yeniden dikebileceğiz.

Norveç, bu konuda ne kadar ciddi bir sorumluluk üstlendiğinin farkında. Bu yüzden bu yıl başlaması planlanan yeni sığınağı 2019’a kadar bitirmeyi hedefliyor. Bu bölge inşa edildiğinde, dünyanın en korunaklı insan yapılarından biri olacak. Tek bir su tanesinin bile giremeyeceği şekilde tasarlanacak yeni bina, bitkisel mirasımızı korumaya çalışacak.

Bu tarz bölgeleri, Norveç dışında başka ülkelerin de yapması çok güzel olurdu. Özellikle olası bir felakette hangi bölgenin bu durumdan etkileneceğini bilmediğimiz için dünyanın çeşitli bölgelerine, hatta dünyanın dışında yörüngelere bu tarz miraslarımızı göndermeliyiz.

webtekno.com10 Ocak 2018 Çarşamba Reyting Sonuçları Açıklandı! Bugün En Çok İzlenen Programlar Hangileri? 10 Ocak 2018 Çarşamba Reyting Sıralamasında…

Antalya-Manavgat D-400 karayolunda meydana gelen trafik kazasında 2’si ağır 3 kişi yaralandı. Kazanın ardından olay yerinde adeta can pazarı…

Antalya’da sabah saatlerinde başlayıp yaklaşık 4 saat süren sağanak hayatı adeta felç etti. Metrekareye 80 kilogram yağışın düştüğü kentte,…

Ali Orhan ile Antalya Gündemi kaçıran için haberimizde sizlerle.

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.