Kanal V
İnsan Vücudundan Elektrik Toplanabiliyor!

İnsan Vücudundan Elektrik Toplanabiliyor!

Vücutlarımız birer jeneratör gibi elektrik üretebiliyor. Tek sorun bu enerjiyi elektriğe çevirebilmekte. Bu yeni teknoloji ise bu enerjiyi toplayabiliyor.

Dünya üzerindeki herkes kendilerine göre yaşadıkları olaylardan ötürü stres altına giriyorlar. Stres altında, daha rahatsız ve kontrolsüz olabiliyoruz. Mimarisini henüz tam olarak çözemediğimiz organik maddelerde yaşamak için enerji üreten vücutlarımız, bundan sonra telefonlarımıza da elektrikte üretebilecek.

Uzatılınca ve sıkıştırılınca enerji üretebilen, kalp pillerinden giyselere kadar pek çok alanda kullanılabilen ince, esnek lastikli malzeme sayesinde vücudumuzdan enerji elde edebileceğiz. Piezoelektrik etki sayesinde mümkün olan bu yeni teknoloji, mekanik enerjinin titreşimler üreterek ses dalgalarına dönüştürülmesiyle birlikte, bu ses dalgalarının da elektrik enerjisine dönüşümüne olanak sağlıyor.

Normalde piezoelektrik etki hakkında bazı çalışmalar yer alıyordu, ancak İsviçre Materyal Bilim ve Teknoloji Federal Laboratuarları Empa Birimi araştırmacısı Dorina Opris bu teknolojiyi alıp elastik malzemeler içine eklemeyi başardı. Yeni teknoloji çok güzel bir gerçeği bizlere sunuyor olsa da, bu teknolojiyi gerçeğe çevirmek pek kolay değil. Haliyle, gelecek için umut verecek bir haber olmasa da, şuan için bu teknolojiyle ilgili fazla bir beklentiye girmemek gerekiyor.

Bu teknoloji ile basınç sensörleri, kalp pilleri ve diğer tıbbi cihazlar da tasarlanabilecek. 

 

WebteknoSağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi, öncelikli olarak gazi ve iç güvenlik faaliyetlerinde yaralananlar için 3…

Uzmanlar, göbek yağlarından şikâyet edenler için hem bel bölgesini incelten hem de göbek yağlarını eriten yedi pratik çözüm sunuyor.

Brezilya’daki Campinas Üniversitesi’nden bilim insanları, kilo almaya neden olan iki etkeni keşfetti.

Saatte yaklaşık 70 km hız yapabilen bu akıllı tren, "Autonomous Rail Rapid Transit" olarak adlandırılıyor.

Bir araştırma, Türkler ile Avrupalılar arasındaki babadan oğla geçen Y-DNA benzerliğini ortaya çıkardı. Sonuçlara Akdeniz'in en sıcak ülkeleri olan…

İngiltere'de bulunan Exeter ve Brighton Üniversitelerindeki araştırmacılar oldukça heyecan verici bir keşfe imza attı. Bilim insanları yaşlanmış hücreleri tekrar…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.