Kanal V
Google Akıllı Telefon Devini Satın Alıyor!

Google Akıllı Telefon Devini Satın Alıyor!

Google, kendi bünyesinde bir akıllı telefon üretme isteğinden dolayı, Tayvan merkezli akıllı telefon üreticisi HTC'yi satın almayı düşünüyor. İkili arasında bir süredir devam eden görüşmelerde son aşamaya gelindi.

HTC’nin son dönemde düşen satışlarının da etkisiyle finansal açıdan zorlu bir süreçten geçiyor olması, görüşmelerin en önemli ateşleyicisi, habere göre. Diğer taraftan Google için de bu, önemli fırsat olabilir zira farklı üreticilerle çalışan şirket donanım-yazılım uyumunda “mükemmelliği” kendi sahip olduğu bir şirketle sağlayabilir.

Motorola’da bulamadığını HTC’de bulabilir mi?

Ancak önemli bir soru(n) Google’ın donanım üreticisi satın almak konusundaki sicili. Halihazırda Motorola’yı satın alan ve bir süre sonra Lenovo’ya satan Google’ın yeniden böyle bir anlaşmaya yanaşıyor olması, şüphe uyandırıcı. Buna rağmen aradan geçen sürede Google’ın Pixel’i çok daha iddialı bir telefon haline getirme ihtiyacı doğmuş olabilir. Diğer taraftan Google, Motorola’da yaptığı hataları HTC ile tekrarlamayabilir. HTC, halihazırda Google Pixel’in üreticisi konumunda.

Haberin akla daha yatkın gelen tarafı ise Google’ın HTC’yle stratejik bir satın alma/yatırım yapacağı ya da HTC’nin akıllı telefon biriminin Ar-Ge bölümünü satın alacağı notları. HTC’nin sanal gerçeklik birimi ise şirket içinde ayrı konumlanıyor. Google’ın bu birimi de satın alıp almamakla ilgilenmeyeceği net değil.

Milyarlarca dolarlık bir yatırım anlamına gelecek potansiyel satın almayı bugünün koşullarına göre değerlendirmeye çalışmak büyük bir hata olur. Google’ın orta ve uzun vadeli hedeflerinde mobile yeni bir soluk getirmek önemli bir yer tutuyor. Yapay zeka, sürücüsüz otomobiller ve alternatif gerçek platformları, bu iddianın üç önemli dayanağı. HTC satın almasının, bu çalışmalar açısından da anlamlı olması gerekiyor. Yine de Google ve HTC birleşmesinin, şirketin Apple ile akıllı telefon rekabetinde avantaj sağlayabileceği ortada.

 

WebrazziHikaye özelliği trendine Google da dayanamayıp sonunda arama sonuçlarına Stamp adı verdiği bir hikaye özelliği getiriyor.

İnternet kullanıcıları, Google’ın yeni girişimi sayesinde daha az sinir bozucu reklamla karşılaşabilir. Şirket birkaç hafta içinde internet sitelerine sundukları…

Google Earth, yeni getirdiği özellik sayesinde dünyanın 22 farklı bölgesindeki kültürleri ve geleneksel evleri keşfetmenize yardımcı oluyor.

Sevilerek izlenen Game of Thrones için Özel Google Maps benzeri bir harita servisi oluşturuldu. Bu harita ile birlikte devasa…

Google'ın yaptığı ufak bir hata, koca bir ülkenin yarısını internetsiz bıraktı!

Google'ın, haritalar için kullandığı Google Street Wiew otomobillerinin kamerası artık daha net fotoğraflarla dünyayı sergileyecek.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.