Kanal V
Elektrikli Uçaklar İçin Tarih Verildi

Elektrikli Uçaklar İçin Tarih Verildi

Tesla'nın başı çektiği pek çok firmanın fosil yakıtlara arkasını dönerek elektrik ile çalışan modeller üzerine mesai harcadığı günümüzde, benzer bir proje havacılık dünyasını da yeniden şekillendirmeye hazırlanıyor.

Airbus, Rolls-Royce ve Siemens daha temiz havacılığın bir parçası olarak hibrit elektrik motorlu uçak teknolojisini geliştiriyor.  "E-Fan X" adını verdikleri ortak proje kapsamında British Aviation firması tarafından üretilen BAe 146 bölgesel yolcu uçağına 3 jet motoruyla birlikte 1 elektrik motoru ilave edecek.
10 ila 50 yolcuya ev sahipliği yapacak hibrit uçaklarının 2020''de deneme uçuşlarına başlamayı, 2025'te ise ticari kullanıma sunmayı amaçlıyorlar. Uçakların tek şarjla menzilinin 1125 kilometre olacağını açıkladı.
 
Projeyi Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenledikleri basın toplantısıyla duyuran firma sözcüleri, neden yalnızca elektrikle çalışan bir uçak üretmedikleri sorusuna, elektrikli motor bataryalarının ve onları soğutmak üzere gereken teçhizatın ağırlığının fazla olması sebebiyle henüz havacılıkta kullanmak için yeterince pratik olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

gazetevatan.com3 kişinin hayatını kaybettiği köyde, köylüleri korku sardı.

Uzmanlar, bir tür uyku rahatsızlığı olan horlamadan 7 pratik yol ile kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Polis ekiplerince durdurulan bir tırda 262 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Ceyhan Nehri’nin şehir içinden geçen bölümünde suyun rengi griye dönerken, toplu balık ölümleri yaşandı. Su yüzeyine vuran irili ufaklı…

Elon Musk, Tesla Roadster'ı Mars’ın yörüngesine gönderip sonsuza kadar uzayda kalmasını planlıyor.

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.