Kanal V
Çin'in 8,5 Tonluk Uzay Mekiğinin Parçaları Türkiye'ye Düşebilir

Çin'in 8,5 Tonluk Uzay Mekiğinin Parçaları Türkiye'ye Düşebilir

2016'nın Eylül ayından beri kontrolsüz yol alan, Çin'in 8,5 tonluk ilk uzay mekiğinin atmosferde parçalanıp İspanya, İtalya ve Hindistan'ın yanı sıra Türkiye'ye de düşebileceği tahmin ediliyor.

2016 yılı  Eylül ayından bu yana kontrolsüz bir şekilde yol alan  Çin'in ilk uzay istasyonu Tiangong-1'in Dünya'nın hangi noktasına, ne zaman düşeceği üzerine bir öngörü açıklandı.

TÜRKİYE'DE RİSK ALTINDAKİ ÜLKELER ARASINDA

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 8.5 ton ağırlığındaki uzay mekiğinin Ocak ile Mart arasında bir tarihte atmosfere gireceğini tahmin ediyor.

Tiangong-1'in düşüş rotası üzerinde yapılan tahminler ise  İspanya,  İtalya ve  Hindistan'ın yanında  Türkiye'yi de risk altındaki ülkeler arasında gösteriyor.

UZAY ÜSSÜ İNŞA ETMEK İÇİN 2011'DE FIRLATILMIŞTI

Çin 2011 yılında fırlattığı bu uzay aracı ile daha büyük bir uzay üssü inşa etmeyi amaçlıyordu.

2016  Eylül ayında ise Çinli yetkililer aracın kontrolünün kaybedildiğini doğruladı.
ATMOSFERE GİRDİĞİ ANDA PARÇALANMASI BEKLENİYOR

 

Yerden 300 kilometre yüksekte yörüngede kontrolsüz bir şekilde ilerleyen Tiangong-1 ile tahminleri duyuran  Avrupa Uzay Ajansı'ndan Holger Krag, "Yeniden girişten çok kısa bir zaman önce bile ancak çok geniş bir coğrafi alan üzerine risk tahmini yapabiliyoruz" diyor.

Uzay aracının atmosfere yeniden girişi sırasında büyük oranda yanarak parçalanması bekleniyor. Ancak büyük kütlesi nedeniyle yüzeye parçalarının ulaşma ihtimali bulunuyor.

MÜRETTEBATI GEMİDEN AYRILMIŞTI

2011 yılında fırlatılan Tiangong-1, iki yıllık ömrünü 2013'te tamamlamış, mürettebatı da bu sürenin tamamlanmasıyla gemiden ayrılmıştı.

Uzay uçuşları tarihinde, düşen uzay aracı parçaları nedeniyle hayatını kaybeden olmadı.Dünyanın ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olacak, Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin temeli Bursa'da atıldı.

CIA'in kamuoyuna açıkladığı belgeler arasında ilginç bir detay dikkat çekti. CIA'in yayınladığı belgeye göre Uzaylılar, 23 Rus askerini taşa…

İngiliz bilim insanı Stephen Hawking'in girişimiyle kurulan bir teleskop ağı, Dünya'ya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir galaksiden güçlü…

ODTÜ'de bir grup fizikçi tarafından, evrendeki en yoğun cisimlerden olan SXP 1062 isimli çift yıldız sistemindeki nötron yıldızının 18…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hükümete çağrıda bulunuyorum: Beka mücadelesinde sonuna kadar omuz omuzayız; zalimlere karşı aynı noktadayız." dedi.

Danimarkalı araştırmacılar uzaya çıkmak için çareyi bağış toplamakta buldu.

Oxford Üniversitesi'nde görevli bilim insanları çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Araştırmacılar, evrim teorisini uzaylıların davranışlarını tahmin etmek için kullandı…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.