Kanal V
Sonbahar ve Depresyonu , Bizi Yıkamaz!

Sonbahar ve Depresyonu , Bizi Yıkamaz!

Sonbahar depresyonundan korunmanın 7 yolu

Uzmanlar, yaz aylarından sonbahara geçerken, güneşten yararlanılan saatin azalması, havanın soğuması, gökyüzüne hâkim olan gri-siyah tonlar nedenleriyle depresyona giren insan sayısının arttığını belirtiyor. Sonbaharla birlikte azalan aktivite, artan iştah, karamsar düşünceler ile depresyona girmek daha da kolaylaşıyor. Ancak alacağınız birkaç önlemle sonbahar depresyonundan kurtulmak mümkün.

 

 

Düzenli uyku uyuyun

Sonbaharın soğuk havası, sıcak yatağınıza erken girmek için yeterli bir nedendir. Bu hem bedeninizin hem zihninizin dinlenmesi için iyi bir avantajdır. Unutmayın, uyku ruh halinizi etkileyen en önemli etkenlerden biridir bu yüzden yeterli ve düzenli uyku uyuduğunuzdan emin olun.

Düzenli uyku uyuyun

 

Gün ışığına doyun!

Azalan gün ışığı miktarı, havanın kasveti, yataktan kalmamanız için bir sebep gibi görünse de, o yataktan kalkın ve ilk iş olarak perdelerinizi açın. Gündüzleri hava bulutlu olsa dahi dışarı çıkın ve güneş ışığından az da olsa yararlanın. Güneş ışığı beynin duygusal merkezini uyararak, iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Gün ışığına doyun

 

Soğuk havalar sizi durdurmasın!

Yaz aylarında sıcak havanın enerjisini bir başka hissederiz. Daha canlı ve hareketliyizdir. Egzersiz yapmaya vakit bulamasak bile, gezer, eğleniriz. Ancak sonbahara girdiğimiz andan itibaren havanın karanlık oluşu ve soğukluğu bedeni tembelleştirir, gezme arzusunu yok eder. Sürekli olduğunuz yerde oturmak, hareket etmemek ise depresyonun habercisidir. Sonbahar depresyonundan korunmanızın bir yolu da egzersiz yapmaktır.

Soğuk havalar sizi durdurmasın

 

Sağlıklı beslenin

Soğuk havalar, yağlı ve karbonhidratlı yiyecek tüketme isteği yaratıyor. Bu tarz gıdalar ise önce kilo almanıza sebep oluyor sonra da mutsuz olmanıza… Ayrıca sağlığınızı da olumsuz etkiliyor; yediğiniz andan itibaren kan şekerinizi yükseltiyor ve gün içinde halsiz hissetmenize sebep oluyor. Tükettiğiniz gıdalara dikkat edin ve yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun.

 

Sağlıklı beslenin

 

Dinlendirici egzersizler deneyin

Son yıllarda yaygınlaşan meditasyon, yoga gibi dinlendirici egzersizlere başlamak sizi sonbahar depresyonundan korumak için en rahatlatıcı yoldur. Hayatın bedeni ve zihni yoran hızından, bu dinlendirici egzersizlerle uzaklaşın.

Dinlendirici egzersizler deneyin

Sosyalleşin

Yaz aylarında olduğu gibi dışarı çıkmaya ve sevdiklerinizle vakit geçirmeye devam edin. Biliyoruz, hava karanlık ve soğuk ancak kapalı mekânlarda da görüşmelerinizi sürdürebilirsiniz. Hem belki daha eğlenceli aktiviteler bile bulabilirsiniz. Sosyalleşmenize sonbahar geldi diye ara vermeyin.

Sosyalleşin

 

Sonbaharın geldiğini kabul edin

Yaz geldiğinde, hiç bitmeyecekmiş gibi coşup seviniyor, hava azıcık soğuduğunda ise karalar bağlayabiliyorsunuz. Ancak mevsimlerin değişimi doğaldır ve bunu kabul etmek sizin elinizdedir. Sonbaharın geldiğini kabul edin ve güzelliklerinin farkına varın! Dökülen yaprakların arasında yürüyüşler yapın, salep seviyorsanız salep için, sinemaya gidin…

Sonbahar depresyonundan korunmanın 7 yolu

 TÜRKİYE'NİN BİRÇOK İLİNDE SONBAHAR GELDİ VE SAĞANAK YAĞMURLAR BAŞLADI AMA ANTAYA'DA HALEN YAZ BİTMİŞ DEĞİL. EYLÜL AYININ SON GÜNLERİNDE…

SIK SIK GRİP OLUYORUM DİYORSANIZ AMAN DİKKAT! SIRADAKİ HABERİMİZ SİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR. GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI TEDAVİ YÖNTEMİ…

Döşemealtı Belediyesi tarafından yaptırılan Ekolojik kreşte sonbahar partisi düzenlendi.

ANTALYA'NIN DÖŞEMEALTI İLÇESİ'NDE BELEDİYE TARAFINDAN YAPTIRILAN EKOLOJİK KREŞTE SONBAHAR PARTİSİ DÜZENLENDİ. ŞENLİKTE MİNİK ÖĞRENCİLER ÜZERİ RENKLİ ŞEMSİYELERLE SÜSLENEN BÖLÜMDE…

Kaynak: Hürriyet

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.