Kanal V
“Soğuk Hava Kalp Sağlığını Tehdit Ediyor”

“Soğuk Hava Kalp Sağlığını Tehdit Ediyor”

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, soğuk havaların kalp sağlığını tehdit ettiğini, önlemler alınmadığı takdirde ciddi kalp hastalıklarına yol açabildiğini söyledi.


Dr. Oğuzhan Yücel, soğuk havaların kalp rahatsızlığı olan insanları olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Kalp rahatsızlığı olanlarda grip, sağlıklı insanlara oranla daha fazla etkiliyor. Bu anlamda kalp hastalığı bulunanların soğuk havalarda dikkatli olması gerekiyor. Soğuk havalar vücut ısısındaki ani değişimler kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Kalp krizi gibi ciddi sonuçlara neden olabilecek kalp rahatsızlıkları soğuk havalarda daha sık görülüyor. Kalp hastalarının soğuk havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda vakit geçirirken kendilerini koruyucu önlemler almaları kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. Kışın özellikle yaşlılarda ve kalp hastalarında akciğer enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Soğuğa maruz kalan kalp hastalarında önemsiz görünen bir gribal enfeksiyon, akciğerleri etkileyecek önemli bir soruna dönüşebilir. Bu sebeple kronik kalp hastaları soğuk ortamlardan uzak durmalı ve kışın dışarıda çok az vakit geçirmelidir. Kalp kapak hastaları, kalp yetmezliği hastaları, koroner arter hastaları ve by-pass olan hastalara soğuk havalarda evde vakit geçirmelerini tavsiye ediyor, aksi durum da mutlaka bir uzman doktora başvurması öneriyoruz” dedi.
(İHA)ANKARA'nın Altındağ ilçesinde, Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören Anayasa değişikliği için yapılacak referandumda sandık başında görevliyken kalp krizi geçiren 55 yaşındaki…

Kan grubu "0" olanlarda, kalp krizi ve inme geçirme olasılığının diğerlerine göre daha az olduğu belirtildi.

Yapımcılığını MF Yapım'ın üstlendiği 'Kalp Atışı' dizisinin başrol oyuncuları belirlendi.


HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: İHA

Editör: KanalV Editör 4

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.