Kanal V
Goji Berry İle Kilo Vermenin Tüyoları!

Goji Berry İle Kilo Vermenin Tüyoları!

Hepimiz hayatımızın bir evresinde kilo vermeye çalışmışızdır. Bazıları, sadece güzel görünmek için kilo vermeye çalışır ki, bu güzel görünerek kendimize olan güvenimizi arttırmamıza yardımcı olur. Bazıları da, sağlık sebeplerinden dolayı, kilo vermeye çalışır.

Obez ya da fazla kilolu insanlar kalp hastalıkları, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına sahip olabilir. Çoğu insan istenmeyen fazla kilolardan kurtulmak için kısa süreli bir uygulama ya da sihirli bir değnek olmasını umar. Fakat uzun süreli kilo kaybı ya da verilen kiloların uzun süre geri gelmemesini sağlamak için yaşam biçiminde ve beslenme yöntemlerinde bir değişiklik yapılması gerekir.

Fiziksel aktivitelere daha fazla yer vermek, vücudun ihtiyaç duyduğu, besin ögeleri bakımından zengin yiyecekler ile beslenmek gerekir. Bu yiyecekler kiloların azalmasına aynı zamanda ihtiyacımız olan vitamin ve mineral dengesinin bozulmamasına yardımcı olur. Artık kilo verdirici yiyecekleri ve destekleyici ilaçları her yerde görmek mümkün. Bu yiyecekler için çok fazla iddia bulunmasına rağmen bu tarz yiyecekleri alırken çok dikkat etmeli ve ürünle ilgili olarak olabildiğince fazla bilgi edinmelisiniz.

Goji Berry Nedir?

Goji berry meyvesi çoğunlukla Tibet, Nepal ve Himalaya bölgesinde bulunur. Diğer adıyla; lycium barbarum ya da kurt üzümü olarak adlandırılan goji berry, parlak kırmızı renktedir ve kuruduğunda üzümü andırır. Biraz tatlı ve ekşidir, üzüm, vişne ve cranberry arası bir tada sahiptir.

Goji berry bu ülkelerde uzun yıllar boyunca yiyecek ve bir çok sağlık sorununa doğal çözüm olarak kullanıldı. Ayrıca bu bölgedeki insanların, goji berry tüketiminin yüksek olmasından ötürü, daha uzun süre yaşadığı söylenir. Batı dünyası, bu terapatik ve besin değeri yüksek goji berrynin yararlarını, son zamanlarda anlamaya başlamıştır.

Goji berryde, yüksek miktarda beta-karoten, C vitamini, demir, protein, 18 amino asit b1, b6 ve b2 vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko ve de bakır gibi 21 mineral bulunmaktadır.

Kilo Vermek için Goji Berry

İnsanların kilo almasının ana sebebi iştahlarını kontrol edememeleri ve şekerli yiyecekler tüketerek vücutta daha fazla şeker isteği yaratmalarıdır. Önemli bir diğer sebep ise egzersiz eksikliğidir. Bu iki sebep de, diyete goji berry eklenmesi ile ortadan kaldırılabilir.

Goji berry düşük glisemik indekse sahiptir. Yiyecek değerlendirme tablosunda, glisemik indeksi 70 ve üzeri olan gıdalar yüksek glisemik indeksli, 55 ve altında olan gıdalar ise düşük glisemik indeksli olarak kabul edilir. Düşük glisemik indeksli yiyecekler, açlığı hızlıca ortadan kaldırır ve daha fazla yiyecek isteğini azaltır. Elma, portakal, muz, karpuz ve üzüm gibi meyvelerle karşılaştırıldığında, goji berry 29 glisemik indeks notu ile en düşük glisemik indeksli gıdadır. Goji berry tüketmek, kilo artışında büyük etkisi olan nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteği azaltır.

Goji berry, !’i lif olan bir gıdadır. Tüm yüksek lifli gıdalar, şeker ve iştah kontrolu yapar. Daha uzun süre tokluk hissi yaratır ve bu da yeme isteğini azaltır. Goji berry içeriğindeki ‘kromium’ maddesi ile kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcıdır. Kromium aynı zamanda, yağsız kas kütlesinin kullanılmasına ve bu sayede, daha fazla kilo kaybına ve de daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olur. Kaslar, yağlardan daha hızlı kalori yakacaklarından kilo alımı önlenir. Ayrıca goji berry tüketimi, etkili bir metabolizma yaratılması için de önemlidir.

Yediğimiz yiyecekler enerjiye döndürülmelidir. Aksi durumda yağa dünüşürler ve kilo alımına neden olurlar.

Goji berry aşağıdaki gibi enerjiye dönüştürülen besin öğelerine sahiptir:

Kalsiyum: Yağı azaltır ve güçlü kemikler sağlar.

Tiyamin: Goji berryde bolca bulunan b1 vitamini karbonhidratları etkili bir şekilde enerjiye dönüştürür. Tiyamin ayrıca tiroid hormonun daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Tiroid sorunları, kilo almanın diğer bir sebebidir.


Goji berry’de bulunan potasyum ve amino asit, vücudun daha fazla büyüme hormonu üretmesine yardımcı olur. Bu özellikle, büyüme hormonu her geçen gün azalan yaşlı kişiler için çok önemlidir. Yeterli seviyede büyüme hormonuna sahip olmak, fazla kalorinin yağ olarak sağlanmasını önler ve kas kütlesinin yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine katkı sağlar.

Goji berry vücudun stres seviyesini azaltır. Stresli olduğumuzda, yüksek yağlı ya da yüksek kalorili yiyeceklere daha fazla istek duyarız. Stres, yağ yakımını ve büyüme hormonu üretimini de engeller. Goji berryler, stresi azaltan ve kilo alınmasına sebep olan kortizol seviyelerinin düşmesine neden olan bir rahatlatıcıdır(adaptogen).

Adapojen ayrıca yorulma seviyelerini düşürür. Daha fazla egzersiz yapılmasına yardımcı olur. Oksijen kullanımında ve dayanıklılıkta artış sağlar. Kalp sağlığının iyileştirilmesi ve kan dolaşımının arttırılmasında da etkilidir. Tiroid, hipofiz bezi, timus ve böbrek üstü bezleri, besin değeri yüksek goji berry ile güçlenir. Kaslar yenilenir. Polisakkaridler kas ağrılarını azaltır. Goji berry, karaciğeri korur ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Besin değeri yüksek goji berryler kilolardan kurtulma programlarının bütünleyici bir parçası olabilir.

Diyetenize Nasıl Goji Berry Ekleyebilirsiniz?

Goji berryler etkisini tüm meyve yendiğinde gösterir. Fakat bu goji berry her yerde gördüğümüz ve bulabildiğimiz bir yiyecek olmadığından, en iyi alternatif kuru meyve, meyve suyu ya da çay şeklindedir. Yaş meyve bize tüm besin öğelerini sunar. Goji berry suyu ya da goji berry çayı lif ya da protein sağlamıyor olsa bile yeteri kadar vitamin ve mineral sağlayabilir. Çok yüksek fiyatlara satılan goji berry ekstreleri ve supplementleri bulunmaktadır. Bir çok doktor kaynağını bilmiyorsak bu tarz ürünlere karşı dikkatli davranmamız gerektiğini söylemektedir. Bu ürünler çoğu zaman iddia ettikleri etkileri sağlayamazlar. Taze goji berry ürünleri kullanmak, bu meyveden en iyi derecede faydalanmanın en etkili yoludur.

Meyve suyu, taze meyve dışında goji berryler ayrıca kahvaltılık yiyeceklere, gofretlere, bisküvilere, salatalara ve çorbalara eklenmiş olarak bulunabilir. Goji berryleri, diğer besleyici öğeleri yüksek yiyeceklerle birlikte tüketmek, en yüksek etkiyi alabilmek için önemlidir.

Sonuç
Zayıflamak ya da kilo vermek için goji berry kullanmanın, en önemli dezavantajı fiyatının yüksek olmasıdır. En iyi çeşidi himalaya goji berrysidir. Her ne kadar satıcılar, gerçek himalaya goji berrysi olduğunu iddia etseler de güvenmek maalesef o kadar kolay olmaz. Herkeste aynı oranda etkin olmayabilir. Goji berrylerin mükemmel bir vitamin ve mineral deposu olduğu ve aynı zamanda da kilo vermeye yardımcı olduğu doğrudur. Düşük glisemik indeksi açlık hissini düşürür ve içerdiği lifler sayesinde uzun süre tokluk hissi verir. Goji berryler uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek ve aynı zamanda etkili kilo verme programlarının bir parçası olarak kullanılmaktadır.

 

sonhaber.inTelevizyonların dünkü reyting sonuçları henüz açıklanmadı. Ölçüm şirketinin yaptığı bilgilendirmeye göre, bakın reyting sonuçları neden gecikti?

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde geçmişi antik çağlara dayanan ‘Bocuk Gecesi’ bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

İran Devrim Muhafızları yaptığı açıklamada 'İran halkının ve güvenlik güçlerinin dış güçler tarafından çıkarılan kargaşaya karşı galip geldiğini' duyurdu.

Son dakika... İsveç yerel basını, başkent Stockholm'de metro istasyonunda patlama olduğunu duyurdu. Olayda şu ana kadar en az...

Şebnem Bozoklu, PuhuTV’nin yeni dizisi belli oldu. Dizide ünlü isimlerle birlikte olacak olan Bozoklu...

Hak-İş, kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde, işçilerin ...

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.