Kanal V
'Geleceğin Besini Hamam Böceği Sütü Olacak!'

'Geleceğin Besini Hamam Böceği Sütü Olacak!'

Araştırmacı bilim insanlarına göre pekte sevmediğimiz misafirlerimiz hamam böceklerinin sütü, inek sütünden 4 kat daha besleyici ve gelecekte artan nüfusla beraber ortaya çıkacak beslenme sorununa çözüm getirecek.

Hamam böcekleri, çoğu insan tarafından sevilmeyen misafirler olarak anılırlar. Bazı durumlarda evinizi ne kadar ilaçlatırsanız ilaçlatın gene de bir yerden çıkıp geliyorlar. Normalde doğrudan bir zarar taşımayan canlılar, genelde pis yerlerde yaşadıklarından ve görüntülerinden dolayı kötü kötü kaderleriyle yüzleşiyorlar. 

Ancak bilim insanları, gelecekte artan nüfusla birlikte ortaya çıkması kuvvetle muhtemel kıtlık dönemlerinde insanların çok farklı besin kaynaklarına yöneleceğini belirtiyorlar. İşte bu eksende yapılan araştırmalardan birisi de çevremizde çokça bulunan hamam böcekleri üzerineydi. Çoğu hamam böceği türü süt vermese de, genç yaşlarda doğum yapan tek hamam böceği türü diploptera punctate'nin bebeklerini beslemek için protein kristalleri içeren bir çeşit 'süt' pompaladığı biliniyor.

Böceklerin süt üretebildikleri geçeği elbette oldukça büyüleyici olsa da bilim insanlarını etkisi altına alan bir diğer detay, söz konusu sütteki bir protein kristalinin, manda sütündeki bir kristale göre yaklaşık 4 kat daha çok enerji içermesi. Dolayısı ile çok daha besleyici bir yapıya sahip olan hamam böceği sütü, ne kadar iğrendirse de gelecekte vazgeçilmez besinler arasında yer alabilir.

Hintli ekibin lideri olan Sanchari Banerjee, "Protein, yağ ve şekerlere sahip oldukları için eksiksiz bir gıda keşfettik. Protein dizilerine bakarsanız, beslenmek için gerekli tüm amino asitlere sahipler" şeklinde konuşuyor. Hamam böceği sütü yüksek besleyici değerlere sahip olduğundan kesinlikle kilo vermek isteyen insanlara uygun değil. Ancak gelecekteki kıtlık ortamında insanların kilo gibi bir probleminin olmayacağı açık.

Araştırmacılar, hamam böceği sütünü kullanmak için günümüz dünyasındaki algıların yıkılması adına gerekli çalışmaların başlaması gerektiğini savunuyorlar. Kim bilir, belki de yakın zamanda sevilmeyen misafirlerimizin sütleri doğum günü pastanızın kekinde gelir.

 

WebteknoKONYAALTI BELEDİYESİ TARIM ARAZİLERİNDE ZARARLI BÖCEKLERE KARŞI FAYDALI BÖCEK PROJESİNİ, İLÇEDEKİ PARKLARA TAŞIDI. HABER EKİBİMİZ OLAYI YERİNDE BÖCEKLERİ GÖRÜNTÜLEDİ…

Son dönemde şehirlerde evlerde görülmeye başlanan ve halk arasında "et yiyen örümcek" olarak bilinen sarı örümceklerle ilgili uzman uyarısı…

Adana'da yaşayan Soydan Doğaner aracında bulduğu ve o günden beri ayrılamadığı insan yüzüne benzeyen görüntüsüyle görenleri hayrete düşüren köşeli…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.