Kanal V
Diş Sıkanların Hekime Gitmesi Şart

Diş Sıkanların Hekime Gitmesi Şart

Diş hekimleri, Türkiye’de 50 milyon kişinin ağzında en az bir diş çürüğü olduğuna dikkat çekerek hijyen konusunda yurttaşları uyardı. Prof. Dr. Sina Uçkan iyi bir ağız hijyeni ile birçok diş ve dişeti hastalığının engellenebileceğine dikkat çekti.

Diş hekimleri, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası vesilesiyle Türkiye’de 50 milyon kişinin ağzında en az bir diş çürüğü olduğuna dikkat çekerek hijyen konusunda yurttaşları uyardı. Prof. Dr. Sina Uçkan iyi bir ağız hijyeni ile birçok diş ve dişeti hastalığının engellenebileceğine dikkat çekti.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi, ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek için Ağız ve Diş Sağlığı haftasına özel etkinlik düzenledi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ağız ve Çene Cerrahisi Uzmanı ve Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sina Uçkan, “Türkiye’de 50 milyon kişinin ağzında en az bir diş çürüğü var” dedi.

Etkinlikte ilk olarak “İyi bir ağız hijyeni ile birçok diş ve dişeti hastalığını engelleyebilirsiniz” mesajını veren Prof. Dr. Sina Uçkan, hastaların diş hekimine diş çürüğü, diş ağrısı, dişeti kanaması, yüzde şişlik, kapanış bozuklukları ve estetik kaygılar ile başvurduklarını belirtti.

Diş sıkanların hekime gitmesi şart

En sık görülen istemsiz alışkanlıklardan biri olan diş sıkmanın, (bruksizm) çene eklemini, diş ve kas yapılarını doğrudan etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Sina Uçkan, bu durumda etraftan duyulan sakız çiğneme ya da doktor kontrolü haricinde ilaçlar kullanmak yerine, uzman bir hekime başvurulmasının şart olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sina Uçkan, “Dişlerdeki sorunların başlangıcı olan diş taşlarının, periodontal bir probleme yol açmadan, kişilerin diş hekimine 6 ayda bir kontrole gitmesi gerekiyor. Bu tedavilerin 6 aydan sık aralıklarla olmadıkça diş minesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmuyor” dedi.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin verilerine değinen Prof. Dr Sina Uçkan “Kötü ağız hijyeni ve ona bağlı çürük ve dişeti enfeksiyonları büyüme yetersizliğine, erken doğum, koronel kalp hastalığına ve kronik solunum sistemi hastalıklarına yakalanma riskini 3 ila 8 kat artırabiliyor” bilgisini verdi.

İmplant ve protez aynı gün yapılabiliyor

Klasik yöntemlerle birden fazla seans sonucu üretilebilen protez güncel CAD/CAM sistemleri ile aynı gün içinde teslim edilebilir hale geldiğini söyleyen Prof. Dr Sina Uçkan, “Hatta tamamen dişsiz bir hastanın implant ve protezlerini aynı gün içerisinde yapabilmek mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra birçok laboratuvar prosedürüne ait hata payını en aza indiriyor. Teknolojinin gelişmesi ile şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavi, dıştan görünmeyen dişlerin iç kısmına yerleştirilen braketlerle uygulanan çapraşıklık tedaviler kliniklerde yaygınlaştı. Bunun yanı sıra seans sayısını azaltan ve kanal tedavi başarısını arttıran kanal tedavisi döner aletleri, düşük radyasyonlu net görüntü veren 3 boyutlu radyografiler de yaygınlaşmaya devam ediyor” dedi.

 

sonhaber.inMigrene karşı antikor tedavisi geliştirildi. İngiltere'de geliştirilen antikor iğnesinin migren nöbetlerinin sayısını ve ağrıların şiddetini azalttığı tespit edildi.

Atıştırmalık olarak tüketilen mısırlı pirinç patlaklarının ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu ortaya çıktı.

Şiddetlenen savaşta en az 125 kişinin öldüğü, 238 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.