Kanal V
Ayak Mantarından Kurtulmanın Yolları!

Ayak Mantarından Kurtulmanın Yolları!

Ayak sağlığı söz konusu olduğunda belki de en sık karşılaşılan hastalık ayak mantarıdır. Ayak mantarından kurtulmanın yollarını sizler için derledik.

Mantar da bir tür mikroptur aslında deride ve tırnakta yerleşerek hastalık oluşturur. Özellikle tırnaklara yerleştiği zaman tedavisi uzun süreli ve güç olmaktadır.

Derimizde dost mantarlar da bulunmaktadır. Fakat sıcağın, terlemenin ve kapalı ayakkabıların da etkisiyle onlar da artıp hastalık oluşturabilmektedir.

Mantar nasıl bulaşır? 

Bulaşıcı bir hastalık olduğu gibi aynı zamanda nem, terleme ve sıcaklık da mantarı arttırabilir. Yıkandıktan sonra ayak parmak aralarının nemli kalması mantarı tetiklediği gibi havuz, duşakabinler ve ortak kullanılan terliklerden de mantar bulaşabilmektedir.

Özellikle yaşadığınız evde mantarı olan başkaları varsa potansiyel olarak ayak mantar adayısınız demektir. Mutlaka onların da tedavi olması gerekmektedir ki aile sürekli birbirine mantar bulaştırmasın.

Ayak mantarı belirtileri nelerdir?

Mantar olan bölgede sıklıkla yoğun tekrarlayıcı bir kaşıntı olur. Hatta çok şiddetli kaşıntılarda bölge mikrop da kapıp kızarıp şişebilir. Su toplama , soyulma ve deride kuruma gibi belirtiler de gösterebilir mantar.

Ayrıca parmak aralarının beyazlaşması da mantar için tipik bir belirtidir. Hatta ayak mantarıyla beraber ellerde su toplayan egzama benzeri yaralar da vücudun mantara allerjik tepkisi nedeniyle oluşabilmektedir.

Ayak tırnaklarında kalınlaşma , tırnak altında kepeklenme, renk değişikliği gibi farklılıklar da tırnak mantarının habercisi olabilir.

Nasıl korunmak lazım?

Ayak mantarı sıcağı ve nemi sever. Bu nedenle ayağı havasız bırakan ayakkabılar , sentetik çoraplar ve yıkadıktan sonra ayağı tam kurulayamamak mantarı yoğunlaştırır. Terleyen ayaklarda mantar oluşma ihtimali daha fazladır. Mantar bulaşmasını engellemek için ortak terlik ve ayakkabı kullanmaktan kaçınmalı , havuz , duşakabin, sauna gibi çıplak ayakla basılan ıslak zeminlerde hep kendi terliğimizi giymeliyiz.

Mantar nasıl tedavi edilir

Çeşitli kremler ve mantar çok yoğun ise haplar kullanılabilir. Gerekli tedaviyi cildiye uzmanınız önerecektir. Fakat mantar sık tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle çok terleyen ayaklarda kullanılan pudralar nemi kurutarak tekrarlamaları engelleyebilir. Tabii ayağın havasız kalmasını engelleyen ayakkabılar ve pamuklu çorapları da ihmal etmemek gerekir.

 

sonhaber.inDünya Şampiyonu Milli tekvandocu Nur Tatar Askari, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya almak için çalışacaklarını söyledi.

Milli Piyango sorgulama işlemi 2018 yılının en popüler konusu oldu. Büyük umutlarla 1 Ocak Pazartesi gününe uyananan vatandaşlar, satın…

Antalya'nın Alanya ilçesindeki dünyaca ünlü mavi bayraklı Kleopatra Plajı’nda yağmur suyu drenaj kanalından gelen atık petrolün denize karışması tepkilere…

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde sabah saatlerinde çıkan yangında ’sosyete pazarı’ olarak kullanılan 10 ahşap dükkandan oluşan çarşı kullanılamaz hale geldi.

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.