Kanal V

Yayla Domatesleri Yeşil Olarak İhraç Ediliyor

ANTALYA'NIN ELMALI İLÇESİ'NİN YÜKSEK KESİMLERİNDE SERALARDA DOMATES ÜRETİMİ YAYGINLAŞTI. BAŞTA KATAR OLMAK ÜZERE SUUDİ ARABİSTAN VE İSRAİL'E GÖNDERİLECEK DOMATESLER YEŞİL OLARAK HASAT EDİLİYOR. YEŞİL DOMATESLER İHRACAT YOLUNDA KIZARIYOR.

Elmalı Gömbe Ovası'nda bulunan mahallelerde son 2 yılda yaz seracılığı yaygınlaştı. Gömbe Yaylası çevresindeki mahallelerde yaklaşık 25- 30 bin dekar kapalı sera alanı oluştu.

Bölgedeki seraların yüzde 80'inde domates üretimi yapılıyor. Son dönemde domatesin büyük bölümü yeşil olarak hasat ediliyor.

Özellikle son günlerde sıcak nedeniyle domates üretimi sona eren İsrail'e yeşil domates ihracatı artarken, ihracatta ilk sırayı Katar alıyor.

Domatesler Yolda Kızarıyor

İhraç edilen domatesin teslim süresi uzun olduğu için yeşil toplanan domates ihraç edilen ülkedeki tüketiciye ulaşıncaya kadar kızarmış oluyor. Böylece domatesin raf ömrü de uzatmış oluyor.

Yeşil domates kırmızı domatese göre 10- 20 kuruş daha pahalı satılıyor. Daha az sürede hasat edildiği için seraya yapılan ilaç, arı ve gübre masrafı daha da düşüyor.

Son günlerde yeşil domatesin kilosu toptan 1-1.20 TL arasında satılıyor.


Haber'e ait Video


Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki yayla mahallelerinde seralarda üretilen ve daha önce Suudi Arabistan ile Rusya’ya ihraç edilen Kozağacı domatesi, Katar’a…

RUSYA TARIM BAKAN YARDIMCISI EVGENİY GROMİK İLE TÜRK YETKİLİLER ARASINDA DOMATES KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ. GROMİK TÜRKİYE'DEN YENİDEN…

Rusya, Türk domatesine yasağı kaldırmak için et satma şartını öne sürdü. Taraflar Antalya'da toplandı ve Türkiye'nin Rusya'dan karkas et…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.