Kanal V

Perge'nin Helenistik Kuleleri Restore Ediliyor

PERGE ANTİK KENTİ'NDEKİ HELENİSTİK KULELERDE KONSERVASYON, RESTORASYON VE BÜTÜNLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI. ANTALYA RÖLÖVE VE ANITLAR MÜDÜRLÜĞÜ GÖZETİMİNDE BAŞLATILAN PROJENİN, 2019 YILI ORTALARINDA TAMAMLANMASI VE KULELERİN BÖLGE TURİZMİNE KAZANDIRILMASI AMAÇLANIYOR.

Perge Antik Kenti'ndeki Helenistik kulelerde Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü gözetiminde konservasyon, restorasyon ve bütünleme çalışmaları başladı.

2007 yılında çelik konstrüksiyon ile çevresi korumaya alınan kulelerin restorasyonuna ilişkin ihalenin tamamlandığını belirten Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, antik yapının Pamfilya döneminin en gösterişli yapılarından olduğunu vurguladı. 

Projede 'tamamlama' işleminin yapılmayacak. Çalışmaların 2019 yılı ortalarında tamamlanması ve  kulelerin bölge turizmine kazandırılması amaçlanıyor.

Geçmiş dönemde yapılan çalışmalarda kulelerin taş kaymasına karşı çelik konstrüksiyon ile desteklenmişti. Çalışmanın ardından kuleler çelik yığını görünümünden de kurtulacak. 

Çalışmalar bittiğinde Helenistik kulelerin yüzde 70 ve 80'lik bölümünü kullanıma açılmış olacak.

Stadyumda da bakanlık desteğiyle çalışma başlatıldığını ifade eden Karabayram, desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı ve Antalya Valiliği'ne teşekkür etti. 


Haber'e ait Video


ANTAYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, PERGE ANTİK KENTİ'NDE İNCELEME GEZİSİ YAPTI. PERGE'Yİ YILDA 60 BİN KİŞİNİN GEZDİĞİNİ ÖĞRENEN KARALOĞLU, ZİYARETÇİ…

Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Perge Antik Kenti'ndeki Helenistik kulelerde konservasyon, restorasyon ve bütünleme çalışmaları başladı.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.