Kanal V

Dünyayı, 18.5 Gram Cihazla Duyuyorlar

Antalya'da işitme engelli 2 çocuk ve bir genç kız, 18.5 gram ağırlığındaki 'biyonik kulak' ile dünyanın sesleriyle tanışmanın mutluluğunu yaşıyor. Dilara, Emine ve Hürü'nün duymaktan çok mutlu oldukları sesler ise anne ve babalarının sesi.

Antalya'da doğuştan işitme engelli ilkokul 2'nci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Emine Eliş, 2.5 yaşında takılan biyonik kulakla artık yaşıtları gibi duyup konuşabiliyor. Emine Eliş, ilk duyduğu ses babası Hamdullah Eliş'e sesi oldu. 
Baba Eliş, biyonik kulak takılmadan önce tedirgindi ama şimdi hayli mutlu

Yine doğuştan işitme engelli 4'üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Dilara Karataş ise en çok anne ve babasının sesini mutluğunu yaşıyor.

3 buçuk yaşında biyonik kulak takılan Dilara'nın babası Ramazan Karataş da hep kızının anne baba demesini beklemiş.

19 yaşındaki Hürü Porsuk ise biyonik kulakla dünyanın seslerini duymanın mutluluğunu yaşadığını anlattı. Çocukluktan itibaren yavaş yavaş işitme duyusunu kaybettiğini anlatan genç kız, hayatın kendisine güldüğünü söyledi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof.Dr. Mustafa Deniz Yılmaz, halk arasında biyonik kulak olarak bilinen koklear implant cihazların dünyada uzun süredir uygulandığını belirtti.

Yılda 130 Hastaya Takıldı

Cihaz ağırlığı  18 buçuk gram ve denizede bu kulaklıkla girilebiliniyor. 6 yılda çoğunluğu çocuk 130 hastaya biyonik kulak takıldı ve insanların sesleri duyması sağlandı.

Uzman Odyolog Nurdan Aygener Yeşilyurt ise çocuklar duyduktan sonra yaşadığı mutluluğun tarifi olmadığını belirtiyor.

Haber'e ait Video


BURDUR DEVLET HASTANESİ'NE KAZANDIRILAN 4 YENİ ÜNİTE, DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE AÇILDI. ÜNİTELER ARASINDA BÖBREK TAŞI DÜŞÜRME VE GEBE BİLGİLENDİRME…

Adıyamanlı Meryem ve Selahattin D.’nin bebekleri ile, Trabzonlu Yusuf ve Selma K.’nın bebekleri hastanede karıştı. 4 yıl sonra mahkeme…

Mevsim normalleri üzerinde giden sıcak havalarda sulu çöplerin bulaşıcı hastalıklar yaydığını belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, sulu çöplere dikkat…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.