Kanal V

Deprem Referandum Gerginliğini Geride Bıraktı

DÜN AKŞAM SAATLERİNDE KUZEY IRAK'TA MEYDANA GELEN 7.3'LÜK DERPERİM ARDINDAN TÜRKİYE ANINDA HAREKETE GEÇTİ. TÜRKİYE YARDIM İÇİN KOLLARI SIVADI VE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU'NU ARAYARAK KONUYLA İLGİLİ BİLGİ ALDI. BAŞBAKANLIK YARDIM İÇİN BAĞDAT'LA GÖRÜŞMELERE BAŞLADI VE 5 ARAÇ VE 30 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ YARDIM İÇİN BÖLGEYE HAREKET ETTİ.

Kuzey Irak'ta meydana gelen 7,3'lük depremin ardından Türkiye anında harekete geçti.

Olayın duyulmasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Erbil Bakansolosluğunu arayarak, deprem hakkında bilgi aldı. Çavuşoğlu Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğu bilgisini payaştı.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Recep AkdağTürkiye'nin Kuzey Irak'tan yardım talebi gelmesi beklediğini, talep gelmesi halinde ise her türlü yardımın yapılacağı bilgisini verdi.

Kuzey Irak'ta bağımsızlık referandumu sonrası Türkiye ile yaşanan gerilim, deprem sonrası gölgede kaldı. AFAD ve Kızılay bölgeye yardım için anında hazırlıklara başladı.Kızılay ve AFAD başkanları olası bir talep halinde bölgeye intikal edeceklerini söyledi.

Başbakanlık yardım için Bağdat'la görüşmelerin ardından 5 araç ve 30 kişilik arama kurtarma ekibi yardım için bölgeye hareket etti.


Haber'e ait Video


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.