Kanal V

Batı Akdeniz'den 69 Ülkeye İhracat

ANTALYA, ISPARTA VE BURDUR İLLERİNİ KAPSAYAN BATI AKDENİZ'DEN, 1 OCAK-19 KASIM 2017 ARASINDA YAKLAŞIK 341,6 MİLYON DOLARLIK YAŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATI YAPILDI. 69 ÜLKEYE 70 ÇEŞİDİN ÜZERİNDE YAŞ MEYVE SEBZE ÜRÜNÜ GÖNDERİLİRKEN, EN FAZLA İHRACATI YAPILAN ÜRÜN DOMATES, BİBER, KİRAZ, VİŞNE, ÜZÜM VE NAR OLDU.

Batı Akdeniz'den 69 ülkeye 70'in üzerinde ürün yurt dışına satıldı.

Batı Akdeniz'den bu yıl 1 Ocak-19 Kasım arasında yapılan yaş meyve sebze ihracatı 341 milyon 568 bin 937 dolar olarak hesaplandı. 

Söz konusu dönemde yapılan yaş meyve sebze ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 arttı. 2016 yılı aynı döneminde bölgeden 315 milyon 969 bin 872 dolarlık yaş meyve sebze ihracatı yapılmıştı.

Ürün bazlı incelendiğinde yaş sebzede en fazla ihraç edilen ürün domates oldu. Bunu sırasıyla biber, hıyar, kabak ve bal kabağı izledi. 

Yaş meyvede ise ilk sırayı kiraz, vişne ihracatı aldı, bu ürünleri üzüm, nar, turunçgiller ve incir takip etti.

Ülke olarak incelendiğinde en fazla ihracat Almanya'ya gerçekleştirildi. Bu ülkeyi, Romanya, Belarus, Rusya Federasyonu ve Bulgaristan takip etti.

BAİB Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, Türkiye genelinde bu yıl şu ana kadar yaklaşık 1 milyar 551 milyon dolarlık yaş meyve sebze ürünü ihracatı yapıldığını, yılın 2 milyar 250 milyon dolar civarında bitirilebileceğini ifade etti. 

Bahar, Avrupa pazarına hala teknik bazı mevzuat nedeniyle yeterince girilemediğini dile getirdi. Teknik sistemin oturması halinde bu rakamların ikiye katlanacağını ifade etti. 
 


Haber'e ait Video


Helikopterin sabah saatlerinde düştüğü, helikopterde bulunan pilot ve bir yolcunun hayatını kaybettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'na çattı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun iddialarıyla ilgili konuşan…

Antalya Manavgat’ta dün gece boyunca şiddetini artırarak devam eden sağanak yağış, tahliye kanallarının taşmasına, ev ve iş yerlerinin sular…

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.