Kanal V

5 Bin Yıllık Küpler Gün Yüzüne Çıktı

BURDUR MERKEZE BAĞLI HACILAR KÖYÜ'NDEKİ BÜYÜK HÖYÜK'TE BU YIL GERÇEKLEŞTİRİLEN KAZILARDA, 5 BİN YIL ÖNCESİNE AİT OLDUĞU TESPİT EDİLEN 4 KÜP, İÇLERİNDE İSE KÜÇÜK TESTİ VE ÇÖMLEKLER BULUNDU. BULUNAN ESERLER, MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN KORUNMAYA ALINDI.

Batı Anadolu'nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden Hacılar Köyü'ndeki Büyük Höyük'te, kazı çalışmaları sürüyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında süren kazılarda, kent yaşantısına ait önemli bulgular ortaya çıkartıldı.

Kazı çalışmalarında arkeologlar tarafından 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen küpler bulundu.Küplerin içinde ise diğer tarihi çömlekler ve testiler çıkartıldı.

Kazılarda alandaki bir binanın avlusunda 4 küp, içlerinde ise küçük testi ve çömlekler bulduklarını vurgulayan Umurtak, eserlerin korunması için ellerinden geleni yaptıklarını aktardı.

Umurtak ,onarım ve koruma çalışmalarının Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulduğunu ve projenin kabul edildiğini belirtti.
 


Haber'e ait Video


BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI'NIN TEMMUZ AYI TOPLANTISININ ARDINDAN BURDUR ANTİK KENTİ ZİYARET EDİLDİ. AĞLASUN İLÇESİ'NDEKİ SAGALASSOS ANTİK KENT İÇİN…

BURDUR'UN GÖLHİSAR İLÇESİ'NDEKİ KİBYRA ANTİK KENTİ'NDE BU YILKİ KAZILARDA ANIT MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI. MİLATTAN SONRA 2'NCİ YÜZYILA AİT MEZARIN…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.