Kanal V
Murat Başoğlu ile ilgili yeni iddia: Cezalandırılamaz

Murat Başoğlu ile ilgili yeni iddia: Cezalandırılamaz

Yeğeni Burcu Başoğlu ile skandal ilişkisiyle tepki çeken Murat Başoğlu ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Sunucu Murat Başoğlu ve yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı hakkında Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hayasızca davranışlarda bulunmak iddiasıyla kamu davası açıldı. Her ikisini de 1 yıla hapsi isteniyor.

Günlerdir ülke gündemine oturan olayla ilgili hazırlanan iddianameyi Odatv, Avukat Serkan Günel’e sordu. Günel sözlerine “Yaşadığımız topraklarda adalete olan açlık her geçen gün artarken muktedirin ağır baskısı altındaki yargı, hukuku eğip bükmekten maalesef vazgeçmiyor” diye başladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu duruma son örnek önce magazinsel bir haber olarak başlayıp ardından toplumsal bir soruna işaret eden Murat Başoğlu ve yeğeni ile arasında yaşandığı iddia edilen ilişki olayıdır. Bu olay bir yanıyla ensest ilişkinin toplumda tartışılmasına sebep olurken diğer yandan toplumda infial yaratmıştır. Elbet bu infialin dindirilmesi toplumsal açıdan adaletin tecellisi hissi verilmesi gerektiği düşünülebilir. Ancak bu hukuku eğip bükerek olamaz. Yakın tarihimiz ve gündemimiz hukuku eğip bükmenin sonuçlarıyla dolup taşarken bir örneğine daha ihtiyacımız olmadığı düşüncesindeyim.

Öncelikle toplumda infial yaratan olay Murat Başoğlu isimli kişinin yeğeniyle ilişki yaşadığı yani ensest ilişki yaşadığı iddiasıdır. Dolayısıyla toplumun beklentisi bunun cezalandırılması olabilir. Ancak mevcut ceza yasalarımızda ensest ilişkiyi cezalandıran herhangi bir hüküm yoktur. Kanunsuz suç ve ceza olmaz ana ilkesi gereği böyle bir olay toplumda infial yaratsa da cezalandırılmasının olanağı yoktur. Bu bir eksiklik kabul edilebilir bunun için yasa düzenlenmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir çalışma yapabilir. Yapılacak düzenleme de yine aynı ilke gereği geriye yürümeyeceğinden mevcut iddia konusuna uygulanamaz. Ancak sırf toplumun infiali dindirilecek diye iki insanın (bir an amca yeğen olmadığını düşünün) kimsenin kendilerini izlemediğini düşündüğü bir yerde ve özel teknede öpüşmesi ve hatta cinsel ilişkide bulunması sırf 3. Bir kişi bu olayı kayda aldı diye ‘hayasızca hareketler suçu’ şeklinde geniş yorumlanarak cezalandırılamaz.”

SUÇUN MADDİ UNSURLARI…

“Hayasızca hareketler suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Yedinci Bölümünde yer alan 'Genel Ahlaka Karşı Suçlar' bölümünde 225. maddede düzenlenmiştir.” diyen Günel “Madde hükmünde 'Alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişinin altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı' öngörülmüştür. Suçun maddi unsurları ‘alenen cinsel ilişkide bulunmak’ ve ‘teşhircilik’ yapmaktır.” diye konuştu.Murat Başoğlu ile öz yeğeni Burcu Başoğlu’nun bir teknede öpüşürken çıkan fotoğrafların aslında video kaydı olduğu ortaya çıktı.

BODRUM Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında ’hayasızca hareketlerde bulunmak’ suçundan soruşturma başlatılan sunucu Murat Başoğlu’nun ardından yeğeninin de ifade verdiği…

13 Eylül 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.