Kanal V
Seslerini Tanıyoruz, İsimlerini Bilmiyoruz! Türkiye'nin En Başarılı Seslendirme Sanatçıları

Seslerini Tanıyoruz, İsimlerini Bilmiyoruz! Türkiye'nin En Başarılı Seslendirme Sanatçıları

Türkçe dublajlı film izlemeyi sevmeyenlerin bile saygı duyduğu Türkiye'nin en başarılı dublaj sanatçılarını listeledik.

Günümüzde yabancı filmlerin orijinal dilinde daha çok takip edildiğini görüyorum. Ben dahil pek çok insan filmleri Türkçe dublaj olarak izlemek istemiyor, ancak eskiden bu durum böyle değildi. Günümüzde dublaj sanatçılığına talep azalmış olsa da eskiden çıkan o efsane filmlerin hepsini adını bile duymadığımız dublaj sanatçılarıyla birlikte sevdik. 

Transformers - Optimus Prime

Transformers - Optimus Prime afiş ile ilgili görsel sonucu

Transformers’ın gerek çizgi filmleri gerekse de orijinal filmlerinde en sevdiğim şeylerden birisi Oprimus Prime’ın sesi oldu. Bu filmi Türkçe Dublaj seçeneği ile izlememin sebebi olarak gösterebileceğim şey Optimus Prime’a ses veren Ayhan Kahya’dır.

Rocky - Sylvester Stallone

Rocky ile ilgili görsel sonucu

Rocky Balboa karakterinin o tok sesini unutmak ne mümkün. Dublajın tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz dönemde bu karakteri bize sevdiren ses rengi Sezai Aydın’a aitti. Sezai Aydın, Stallone’un bir başka efsane filmi Rambo’da da seslendirmen olarak yer almıştı.

Buz Devri - Sid

Buz Devri - Sid ile ilgili görsel sonucu

Orijinal dilden daha başarılı bulduğum filmlerin sayısı çok az. Normalde ne olursa olsun orijinal dilin yeri daha farklı oluyor, ancak Ice Age istisna filmlerden birisiydi. Buz Devri’nin muhteşem dublaj sanatçıları sayesinde orijinal dilden çok daha başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Haluk Bilgiler, Ali Poyrazoğlu gibi başarılı isimlerin yer aldığı filmde Sid karakterine hayat veren Yekta Kopan’ın yeri bambaşka.

Yüzüklerin Efendisi - Andy Serkis

Yüzüklerin Efendisi - Andy Serkis ile ilgili görsel sonucu

Yüzüklerin Efendisi, dünyanın en efsane filmleri olmasının yanında Türkçe dublajı en sağlam filmler arasında da yer alıyor. Bu filmde dublaj sanatçılığı yapan herkesin yeri ayrı, ancak Gollum karakterinin “kıymetlimisss” repliğiyle hayatımıza giren Bahtiyar Engin’in yeri bambaşka. Filmde hem karakteri canlandıran hem de ses veren Andy Serkis’in muhteşem başarısını Türkçe dublaja aynı şekilde aktarmayı başaran Bahtiyar Engin, hem Serkis’e benzerliğiyle hem de başarılı seslendirmesiyle hafızalarımızda yer edindi.

Zor Ölüm - Bruce Willis

Zor Ölüm - Bruce Willis ile ilgili görsel sonucu

Bruce Willis’in en başarılı işlerini yaptığı dönemlerde karakterle bütünleşen bir seslendirmen sanatçısı vardı. Birçok kişi bu adı bilmez, ancak Bruce Willis’in pek çok filmde dublajını yapan Alev Sezer, oyuncuyu düşündüğümüzde aklımıza gelen ses olmaya devam ediyor. Alev Sezer 1997’de hayatını kaybettikten sonra hiçbir dublaj, orijinal Bruce Willis gibi hissettirmedi.

Geleceğe Dönüş - Michael J. Fox

Geleceğe Dönüş - Michael J. Fox ile ilgili görsel sonucu

Dünyanın en ünlü filmlerinden birisi olan Geleceğe Dönüş’ü başarılı seslendirme çalışması ile izledik ve sevdik. İşte bu filmde bize yoldaşlık eden Marty McFly sesi de Yekta Kopan’a aitti.

Cosby Ailesi - Bill Cosby

Cosby Ailesi - Bill Cosby ile ilgili görsel sonucu

Türk televizyonlarında yıllarca yayınlanan Cosby Show’da ailenin babası Bill Cosby’i unutmak ne mümkün. Sylvester Stallone’u seslendiren Sezai Aydın’ın Bill Cosby’i de seslendirdiğini duymaktan mutluluk duyacağınızı tahmin ediyorum.

 

Eskiden altyazılı film izlemenin popüler olmadığı bir dönemde bizlere bu filmleri sevdiren seslendirme sanatçılarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

WebteknoYeni iPhone X, Android kullanıcılarının bir süre daha sahip olamayacakları pek çok yeni özelliği de beraberinde getirdi. İşte iPhone…

Yılın en iyi vahşi doğa fotoğrafçıları belli oldu. İşte bu fotoğrafçılara bu ödülü kazandıran fotoğraf...

2017'nin sonlarına geldiğimiz bu günlerde gişe rekorları kırması beklenen 5+1 filmler netleşti gibi.

Dünya tarihine zekasıyla ve başarısıyla damga vuran Albert Einstein'ın kendi adına belirlediği 10 altın kural...

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.