Kanal V
Kukla Gösterisini Ayaklarıyla Yapıyor!

Kukla Gösterisini Ayaklarıyla Yapıyor!

İtalyan sanatçı Veronica Gonzales, "Mutfakta Bilim ve İyi Yeme Sanatı" adlı kitabıyla İtalyan yemek kültürünü dünyaya anlatan Artusi'nin dehasını, ayaklarıyla anlatıyor.

İtalyan sanatçı Veronica Gonzales, İtalya ve dünya gastronomisi açısından önemli bir referans kabul edilen "Mutfakta Bilim ve İyi Yeme Sanatı" adlı yemek kitabının yazarı Pellegrino Artusi'nin lezzete adanmış yaşamını kendine has kukla tekniğini kullanarak ayaklarıyla sahneliyor.

12. İzmir Uluslararası Kukla Günleri'nin davetlisi olarak kente gelen 35 yaşındaki Gonzales, ayaklarını kullanarak müzik, şiir, ritim ve yemek sanatını bir araya getirdiği "Mutfaktaki Ayaklar" adlı gösterisini İzmirlilerin beğenisine sunuyor.

Ayak tabanlarına bir çift göz, ağız ve burun

Gonzales, İtalyan kadınların tariflerinden derleyerek hazırladığı yemek kitabıyla İtalyan yemek kültürünü dünyaya anlatan Artusi'nin dehasını, sadık asistanı Marietta'nın gözlerinden ayak tabanlarına bir çift göz, ağız ve burun, ayak parmaklarına da peruk takıp bacaklarına kıyafet giyerek anlatıyor.

İtalyan sanatçının ayaklarını kuklaya çevirerek sahnelediği tek kişilik ilginç gösterisi izleyenlere keyifli anlar yaşatıyor.

İtalyan bir anne ile Arjantinli bir babanın kızı olarak Buenos Aires'te dünyaya gelen Gonzales, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yaşındayken el kuklası oynatarak başladığı sanat yaşamında binden fazla gösteri sahnelediğini, son olarak geçen yıl ilk kez ayaklarını kullanarak Artusi'nin lezzet yolculuğunu konu alan gösterisini oynamaya başladığını söyledi.

İlk yurt dışı gösterisi İzmir'de

Oyununu sahnelerken kullandığı tekniğin özel olduğunu ifade eden Gonzales, "Tekniğimi açıklamak çok zor, aslında anlamak için önce gösteriyi görmelisiniz. Oturuyorum, bacaklarımı kaldırıyorum ve ayaklarım karaktere dönüştürüyorum. Yani anlatmak çok zor ama izlemek keyifli." dedi.

Gonzales, Artusi'nin İtalyan kültürü için önemli bir figür olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Pellegrino Artusi'nin adı bu şovla yaşıyor. Dünyayı dolaşarak İtalyan kültürünü sunmak için çaba harcıyorum. Bu şov yeni prodüksiyonumdu. İlk kez Sienna'da sundum ve daha sonra Artusi'nin doğum yeri olan Forlimpopoli'de devam etti. İlk kez yurt dışında İzmir'de sergiliyorum. Sahnede yalnız olmama rağmen izleyenler gösteriyi çok beğendiklerini söylüyorlar. Yetişkinler çocuklardan daha çok keyif alıyorlar, bu iyi çünkü toplumda kuklalar hakkında çok fazla önyargı var. Bazı insanlar kuklaların sadece çocuklar için olduğunu düşünüyor. Ama bu doğru değil. Kukla her yaşa hitap eder."ANTALYALI sanatçı Gülnur Aybar, tezhip, hat, kaat-ı ve ebru çalışmalarından oluşan eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim'le, hurda ve seramik parçalarından yapılan heykellerin yer aldığı Azerbaycan…

Dünyada kadınların tarih boyunca yaşadığı mücadeleyi anlamlandırma amacıyla düzenlenen ’Ben Kadınım’ sergisi, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisinde…

Balıkesir’in Edremit ilçesinde budamalardan elde edilen odunlar şimdiye kadar yakacak olarak kullanılırken, ilçede bir ahşap işleme atölyesi bunları adeta…

Konyaaltı Belediyesi Kadın Sanat ve Eğitim Lokali’nde ikinci dönem dersleri başladı.

Konyaaltı Belediyesi Kadın Sanat ve Eğitim Lokali’nde ikinci dönem dersleri başladı.

MANAVGAT Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesi'nde temeli atılan Cem Kültür Merkezi projesinin inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Bursalı tiyatro sanatçısı Bahtiyar Keskin, yine ilginç bir eyleme imza attı. Bu kez amaç ise, derelerdeki toplu balık ölümlerine…

Kültür ve Turizm Bakanlığından, Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'de yürütülen tüm çalışmaların Bakanlık gözetimi altında gerçekleştirildiği belirtildi.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla 'Panel' ve 'Yeni Gün-Gün Işığı Nevruz Karma…

Kaynak: AA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.