Kanal V
Dünyada Sadece Türkiye'de Yapılıyor

Dünyada Sadece Türkiye'de Yapılıyor

Düzce Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen ayna süsleme sanatı dünyada sadece Türkiye’de yapılıyor. Bu sanatı icra eden Dina Pazar, bu sanatın sadece Türkiye’de yapıldığını ve strese iyi geldiğini söyledi.


“Duyan anlayamaz, gören inanamaz, seyreden doyamaz, öğrenen bırakamaz” diyen Türkiye’nin ilk ayna işleme sanatçısı Hüseyin Arda’nın Türkiye’de yetiştirdiği bir kaç öğrenciden birisi olan Dina Pazar, Düzce’de bu sanatı icra ediyor ve öğrenci yetiştiriyor.
Dünyada bir tek Türkiye’de bu sanatın yapıldığını ifade eden Dina Pazar, bunu yapanın da bir elin parmaklarını geçmediğini söyledi. Dina Pazar, “Ayna uçlu çelik kalemle ve 100 gramlık çekiçle noktalama tekniğiyle vurarak resim, portre, gibi her şeyi yazabiliyoruz. Değişik bir teknik 81 çeşit tonlama yapabiliyoruz” dedi.

STRESE İYİ GELİYOR
Ayna süsleme sanatının strese de iyi geldiğini işaret eden Pazar, “Sadece stres amaçlı, tedavi amaçlı, hayatın zorluklarının üstesinden gelebilmek için kullanabileceğiniz bir sanat. Ne kadar öfkeniz varsa kaba çalışma dediğimiz bölüm var orda aynaları kırarak atıyorsunuz, büyük bir zevkle” diye konuştu.

5 YILLIK EĞİTİMİN ARDINDAN
Dina Pazar, 5 yıllık bir eğitimin ardından bu işi yapmaya başladığını belirterek, “7 yıldır da ayna işlemenin içindeyim. İstanbul’da bir arkadaşımız var daha sonra çıkan öğrenci arkadaşlarımızda var. Tam olarak şu an ulaşan sayıyı bilmiyorum ama Hüseyin Arda hocanın sayılı birkaç öğretmenden biriyiz. Dünya’da bunu yapan yok sadece ülkemizde var” ifadelerinde bulundu.

YURT DIŞINDAN DA TALEP VAR
Ayna süsleme ustası Dina Pazar, yaptığı ürünlerin yurt dışından da alıcısı olduğunu ifade ederek, “Yurt dışından da siparişlerin geldiğini ifade eden Dina Pazar, genelde yurt dışından gelen taleplerin bozkurt olduğunu, tutukları takımların armaları, nişan tepsisi, isim gibi yazılar yazdırıyorlar” diye konuştu.
Pazar, aynanın büyüklüğüne göre ortalama bir resmin 1 hafta ile 1 ay kadar sürdüğünü söyledi.
(İHA)Almanya ile Türkiye arasında başlatılan yeni bir mülteci programına göre, Türkiye her ay 500 mülteciyi Almanya'ya gönderecek.

SAL'dan dünya birinciliği

İsrail'de domates fiyatlarının çok yükselmesi üzerine, ülkeye Türkiye'den ithal edilecek belli miktarda domatesin gümrük vergisinden muaf tutulmasına karar verildi.

Kaynak: İHA

Editör: KanalV Editör 4

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.