Yanlış Sulama Kuraklığa Neden Oluyor!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yanlış Sulama Kuraklığa Neden Oluyor!
BİR GERÇEK VAR Kİ TÜRKİYE'NİN NEREDEYSE TAMAMINA BU YIL İSTENİLEN DÜZEYDE YAĞIŞ DÜŞMEDİ. HALİYLE BU YIL EN ÇOK KONUŞULAN KONULARIN ARASINDA İLK SIRALARDA KURAKLIK YER ALDI. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ YAĞIŞ AZLIĞININ YANI SIRA YANLIŞ SULAMA TEKNİKLERİ NEDENİYLE KURAKLIK RİSKİNİN HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINA DİKKAT ÇEKİYOR. RİSKİN DAHA DA ARTMAMASI İÇİN ÜRETİCİLERİN VAHŞİ SULAMAYI TERK EDİP KAPALI SULAMA SİSTEMLERİNE GEÇMESİNİ ÖNERİYORLAR.
Sanax İnşaat

Yağışlar mevsim normallerinin altında kaldı, baraj ve göletlerde su seviyesi düştü.

Yurdun büyük bölümünde kuraklık çanları çalmaya başladı Salma sulama olarak ta bilinen "vahşi sulama" hem toprağın kalitesini bozuyor hem de su israfına sebep oluyor.

 

Direkt sulama kanallarından ürüne doğru verilen suların yüzde 20'si verimli kullanılıyor. Yüzde 80’i ise akarsulara ulaşıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, yanlış sulama tekniği nedeniyle kuraklığın en çok Korkuteli'nde hissedildiğini belirtiyor.

 

Başkan Şahin, tablonun daha da kötüye gitmemesi için vüreticinin kapalı sistem sulamaya geçmesinin teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Semih Esen ile Muhittin Böcek bir araya geldiÖnceki Haber

Semih Esen ile Muhittin Böcek bir araya...

Önlemler gevşetilmemeli, tablo tersine dönebilirSonraki Haber

Önlemler gevşetilmemeli, tablo tersine d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!