Tübeküloz Hastalığında Erken Teşhis Önemli

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
DÜNYADA ÖLÜMCÜL HASTALIKLAR SIRALAMASINDA 10'UNCU OLAN TÜBERKÜLOZUN, ERKEN TANISININ DAHA UCUZ VE DAHA HIZLI YAPILABİLMESİ ADINA BİR SÜREDİR ARAŞTIRMALAR YAPAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ VEREM ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZ MÜDÜRÜ PROF. DR. AHMET YILMAZ ÇOBAN, AMACINA ULAŞTI. ÇOBAN YAPTIĞI ÇALIŞMAYLA TÜBERKÜLOZ HASTALIĞININ ERKEN TANISINDA ÖNEMLİ BİR BULUŞA İMZA ATTI.
Sanax İnşaat

Dünyada en ölümcül 10’uncu hastalık olan ve halk arasında verem olarak da bilinen Tüberküloz'un erken tanısının daha hızlı ve daha ucuza yapılabilmesi adına bir çalışma başlatan Akdeniz Üniversitesi  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Çoban çalışmalarını tamamladı ve bir buluşa imza attı. 

 

“Mikobakterilerin Üretilmesi ve Antibiyotik Duyarlılıklarının Test Edilmesinde Yeni Bir Besiyeri” çalışmasıyla Tüberküloz hastalığında tanının erken konabilmesi için daha uygun maliyete, kısa sürede ve doğru sonuç alınabilen bir besiyeri yani Tüberküloz basilinin üremesini ve çoğalmasını sağlayan ortam geliştiren Çoban, hastalığın tedavisinde erken tanı sürecinin önemli olduğunu kaydetti.

 

Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Çoban bu çalışması ile  “Mikobakterilerin Üretilmesi ve Antibiyotik Duyarlılıklarının Test Edilmesinde Yeni Bir Besiyeri” çalışmasıyla 5. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda da ISIF’20 Altın Madalyaya layık görüldü.

 

Akdeniz Üniversitesi Verem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin Tüberküloz Hastalığına ilişkin önemli çalışmalara ev sahipliği yaptığını da kaydeden Çoban şunları söyledi. 

Isparta'dan Azerbaycan'a DestekÖnceki Haber

Isparta'dan Azerbaycan'a Destek

Siteyi Uyuşturucu Ve Fuhuş Merkezi Haline GetirdilerSonraki Haber

Siteyi Uyuşturucu Ve Fuhuş Merkezi Halin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!