Tarım Sektörü 2020'de Can Çekişti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ TARIM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLAN VE DÜNYA GENELİNE YAPTIĞI İHRAÇ İLE DİKKAT ÇEKEN ANTALYA'DA, ÇİFTÇİ İÇİN 2020 YILI TAM BİR FACİA YILI OLDU. PANDEMİ, AŞIRI YAĞIŞLAR VE KURAKLIK DERKEN ÜRÜNLERİ TAMAMEN ZARARA UĞRAYAN, BORÇ BATAĞINDAN KURTULAMAYAN ÇİFTÇİ, ŞİMDİ 2021 YILINA ÜMİT BAĞLADI. DEVLETTEN ALMAYI UMUT ETTİKLERİ DESTEKLERE BEL BAĞLAYAN ÇİFTÇİ, ATEŞ PAHASINA DÖNÜŞEN SEBZE MEYVE FİYATLARININ AŞAĞI ÇEKİLMESİ İÇİN DESTEK ŞART DEDİ.
Sanax İnşaat

Sebze ve Meyve üretimini sağlayan ve gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahip olan çiftçi zor günler geçiriyor.

HAVA OLAYLARI ETKİLİ OLDU

Sel, dolu ve hortum derken yaşanan aşırı sıcaklarla ürünleri yanan ve ekonomik sıkıntılar nedeni ile ekim yapmaktan vazgeçen çiftçi için 2020 yılı tam bir facia yılı oldu. Tarımda söz sahibi bir kent olan Antalya'da üretici uygulanan yanlış politikalar ve enflasyondan en fazla etkilenen ve bu etkileşimi de vatandaşa yansıtan sektör oldu. Sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselme tencerede pişen yemeğe yansırken çiftçilerin de daha fazla borç batağına saplanmasına neden oldu.Tarımdaki çark en çok üreticinin ardından da vatandaş için zararına döndü.

 

 Değişen iklim koşulları nedeni ile tarımda yeni bir reform yapılması gerektiğini belirten Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, özellikle Tarsim sigortalarının %75'inin devlet tarafından ödenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Alp ayrıca, tarıma daha fazla destek verilmesinin şart olduğuna dikkat çekti.

Antalya Dikkat! Haftalık Hava Durumu!Önceki Haber

Antalya Dikkat! Haftalık Hava Durumu!

Antalya'da 960 Kişi Kısıtlamaya UymadıSonraki Haber

Antalya'da 960 Kişi Kısıtlamaya Uymadı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!